,,Kurs na poligrafię '', czyli wycieczka do Zespołu Szkół Poligraficznych w Łodzi

29 stycznia uczniowie klas IE i IID wraz z wychowawcami uczestniczyli w wycieczce do Zespołu Szkół Poligraficznych im. Mikołaja Reja w Łodzi. Celem wycieczki był udział w warsztatach i poszerzenie wiedzy z zakresu poligrafii.

Szkoła wywarła na gimnazjalistach ogromne wrażenie, nie dlatego że zachwyca wyglądem, ale możliwościami rozwoju i wyboru przyszłej ścieżki zawodowej. Nauka odbywa się w dwóch budynkach. W pierwszym znajduje się klasopracownie liceum oraz technikum, w drugim odbywają tzw. zajęcia praktyczne, gdzie młodzież przygotowuje się do takich zawodów jak drukarz lub introligator.

W trakcie zwiedzania sal warsztatowych uczniowie dowiedzieli się, jak w dawnych czasach tworzyło się czcionki oraz w jaki sposób drukowano książki, gazety itp. Mieli też okazję obejrzeć unikatową maszynę służącą do składania tekstu, czyli linotyp. Młodzi ludzie mogli także sami poczuć się, jak drukarze i spróbować swoich sił przy przycinaniu papieru, łamaniu tekstu oraz drukowaniu ręcznym.

Zajęcia z nauczycielami przedmiotów zawodowych pozwoliły gimnazjalistom popracować z programem Photoshop Adobe nad fotomontażem oraz uzyskać wiedzę na temat tego, jakie wykształcenie można zdobyć, uczęszczając zarówno do tego technikum, jak i liceum