Ocenzurowane, czyli Tydzień Zakazanych Książek

Przez cały tydzień, tj. od poniedziałku 17 października do 21 października br. gimnazjaliści z Miłoszówki mogli zapoznać się z dziełami zakazanymi, począwszy od Indeksu Ksiąg Zakazanych (opracowanym i ogłoszonym przez Kościół Katolicki), poprzez indeksy i palone na stosach książki przez niemieckich nazistów w latach 30-tych XX wieku oraz sowiecki totalitaryzm, cenzurę komunistyczną działającą w Polsce powojennej. W tym międzynarodowym święcie przypominającym o znaczeniu wolności słowa i problemie cenzury w literaturze, Międzyszkolne Centrum Informacji w Gimnazjum im. Cz. Miłosza w Topoli Królewskiej włączyło się już po raz kolejny.

Idea Tygodnia Zakazanych Książek wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. W odpowiedzi na liczne próby zakazywania książek w szkołach, księgarniach i bibliotekach w 1982 roku zdecydowano się wprowadzić nową tradycję, która uświadamiałaby ludziom znaczenie wolności intelektualnej i niebezpieczeństwo, jakie niesie za sobą ograniczanie dostępu do informacji.

Gimnazjaliści z Miłoszówki mogli podziwiać wystawę poświęconą wybranym książkom, dawniej poddanym cenzurze. Zostały wyeksponowane informacje na temat pozycji, których treści zostały uznane za nieodpowiednie, kontrowersyjne bądź niepoprawne ze względów: obyczajowych, politycznych, religijnych i społecznych. Na liście Książek Zakazanych znalazły (lub prawie znalazły) się m.in.: Biblia,  Buszujący w zbożu - Jerome David Salinger, Chata wuja Toma - Harriet Beecher Stowe,  Charlie i fabryka czekolady - Roland Dahl, Cierpienia młodego Wertera - Johan Wolfgang Goethe,  Czerwony kapturek - bracia Grimm, Folwark zwierzęcy - George Orwell, Jądro ciemności - Joseph Conrad, Kod Leonarda da Vinci - Dan Brown, Lolita - Vladimir Nabokov, Lot nad kukułczym  gniazdem - Ken Kesey,  Nowy wspaniały świat - Adolous Huxley, Rok 1984 - George Orwell,  Przygody Tomka Sawyera - Mark Twain,  Przeminęło z wiatrem - Margaret Mitchell, Przygody Hucka Finna - Mark Twain, Władca much - William Golding, .... W Polsce mało brakowało, a mielibyśmy także swój własny, współczesny indeks, zwany roboczo Indeksem Giertycha – była to lista książek, które w maju 2007 roku ówczesny niesławny minister edukacji Roman Giertych chciał wykreślić z listy lektur szkolnych. Były to: Trans-Atlantyk - Witold Gombrowicz, Ferdydurke - Witold Gombrowicz, Szewcy - Witkacy, Cierpienia młodego Wertera - Johann Wolfgang Goethe, Faust - Johann Wolfgang Goethe, Proces - Franz Kafka, Jądro ciemności - Josepha Conrada, Zbrodnia i kara - Fiodor Dostojewski, Inny świat - Gustaw Herling Grudziński. Na szczęście nie udało się...

Książki te są dostępne w wypożyczalni, a uczniowie mogli sami ocenić czy zastosowanie wobec nich cenzury było konieczne. Informacje o powodach, które wypchnęły daną książkę z oficjalnego obiegu, pozwoliły gimnazjalistom na wspólne stworzenie „Naszej listy książek zakazanych”. Okazało się to niesamowitą atrakcją dla czytelników. Wystawa miała zachęcić do czytania i interesowania się historią literatury. I tak się stało... tytuły cieszą się popularnością.