Polish English German

Samorządowa Szkoła Podstawowa im. Władysława Łokietka

Topola Królewska, Oddziały Gimnazjalne

Ocenzurowane, czyli Tydzień Zakazanych Książek

Przez cały tydzień, tj. od poniedziałku 17 października do 21 października br. gimnazjaliści z Miłoszówki mogli zapoznać się z dziełami zakazanymi, począwszy od Indeksu Ksiąg Zakazanych (opracowanym i ogłoszonym przez Kościół Katolicki), poprzez indeksy i palone na stosach książki przez niemieckich nazistów w latach 30-tych XX wieku oraz sowiecki totalitaryzm, cenzurę komunistyczną działającą w Polsce powojennej. W tym międzynarodowym święcie przypominającym o znaczeniu wolności słowa i problemie cenzury w literaturze, Międzyszkolne Centrum Informacji w Gimnazjum im. Cz. Miłosza w Topoli Królewskiej włączyło się już po raz kolejny.

Idea Tygodnia Zakazanych Książek wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. W odpowiedzi na liczne próby zakazywania książek w szkołach, księgarniach i bibliotekach w 1982 roku zdecydowano się wprowadzić nową tradycję, która uświadamiałaby ludziom znaczenie wolności intelektualnej i niebezpieczeństwo, jakie niesie za sobą ograniczanie dostępu do informacji.

Gimnazjaliści z Miłoszówki mogli podziwiać wystawę poświęconą wybranym książkom, dawniej poddanym cenzurze. Zostały wyeksponowane informacje na temat pozycji, których treści zostały uznane za nieodpowiednie, kontrowersyjne bądź niepoprawne ze względów: obyczajowych, politycznych, religijnych i społecznych. Na liście Książek Zakazanych znalazły (lub prawie znalazły) się m.in.: Biblia,  Buszujący w zbożu - Jerome David Salinger, Chata wuja Toma - Harriet Beecher Stowe,  Charlie i fabryka czekolady - Roland Dahl, Cierpienia młodego Wertera - Johan Wolfgang Goethe,  Czerwony kapturek - bracia Grimm, Folwark zwierzęcy - George Orwell, Jądro ciemności - Joseph Conrad, Kod Leonarda da Vinci - Dan Brown, Lolita - Vladimir Nabokov, Lot nad kukułczym  gniazdem - Ken Kesey,  Nowy wspaniały świat - Adolous Huxley, Rok 1984 - George Orwell,  Przygody Tomka Sawyera - Mark Twain,  Przeminęło z wiatrem - Margaret Mitchell, Przygody Hucka Finna - Mark Twain, Władca much - William Golding, .... W Polsce mało brakowało, a mielibyśmy także swój własny, współczesny indeks, zwany roboczo Indeksem Giertycha – była to lista książek, które w maju 2007 roku ówczesny niesławny minister edukacji Roman Giertych chciał wykreślić z listy lektur szkolnych. Były to: Trans-Atlantyk - Witold Gombrowicz, Ferdydurke - Witold Gombrowicz, Szewcy - Witkacy, Cierpienia młodego Wertera - Johann Wolfgang Goethe, Faust - Johann Wolfgang Goethe, Proces - Franz Kafka, Jądro ciemności - Josepha Conrada, Zbrodnia i kara - Fiodor Dostojewski, Inny świat - Gustaw Herling Grudziński. Na szczęście nie udało się...

Książki te są dostępne w wypożyczalni, a uczniowie mogli sami ocenić czy zastosowanie wobec nich cenzury było konieczne. Informacje o powodach, które wypchnęły daną książkę z oficjalnego obiegu, pozwoliły gimnazjalistom na wspólne stworzenie „Naszej listy książek zakazanych”. Okazało się to niesamowitą atrakcją dla czytelników. Wystawa miała zachęcić do czytania i interesowania się historią literatury. I tak się stało... tytuły cieszą się popularnością.