Gimnazjum im. Czesława Miłosza

w Topoli Królewskiej

Święto czytania, czyli "Czytelnicze podaj dalej"

Mamy nadzieję, że bakcyl czytania jest zaraźliwy! Stąd propozycja dla naszych czytelników. We wtorek, 25 października br. powiatowa akcja „Czytelnicze podaj dalej" dotarła do Gimnazjum im. Cz. Miłosza w Topoli Królewskiej. Już od samego rana odbywały się spotkania z książką.

Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka – Filia w Łęczycy oraz Sieć Bibliotekarzy Powiatu Łęczyckiego zorganizowały wspólnie akcję "CZYTELNICZE PODAJ DALEJ". Celem akcji było podkreślenie roli książki, upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, zachęcenie uczniów do czytania i korzystania z zasobów bibliotek oraz promocja bibliotek szkolnych i biblioteki pedagogicznej w środowisku lokalnym.

Za oknem szaro, ponuro i deszczowo a w Miłoszówce radość czytania, wszystko to za sprawą inicjatorki akcji - p. Katarzyny Bednarek. Czytano od rana do ostatniej godziny lekcyjnej, a uczniowie prezentowali swoje pomysły na udział w akcji. Wśród czytanych pozycji znalazły się między innymi: "Ballady" A. Mickiewicza, "Romeo i Julia" W. Szekspira, "Zabójstwo Rogera Acroyda" A. Christie, "Syzyfowe prace" S. Żeromskiego, "Mały Książę" A. de Saint Exuperego ... a wszystko to nawet z podziałem na role. Wielkie zaangażowanie i radość, które towarzyszyły gimnazjalistom w szkolnym czytaniu, dowodzą, że książka nieustannie inspiruje, pobudza do myślenia i działania. Cel był jeden – święto czytania. I udało się go nam osiągnąć!

Wciąż aktualne są dla nas słowa Wisławy Szymborskiej: "Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła".

Pałeczkę czytelniczą przekazaliśmy kolejnej szkole.