Przygoda z origami, czyli obchody Światowego Dnia Origami

24 października to Światowy Dzień Origami, trwający do 10 listopada br. Pomysł obchodów wyszedł od amerykańskich origamistów, którzy pragnęli w ten szczególny sposób upamiętnić Lillian Oppenheimer, założycielkę Origami USA oraz British Origami Society. Dzień ten związany jest  z datą urodzin dynamicznej popularyzatorki origami na całym świecie.

Gimnazjaliści z Miłoszówki włączyli się w obchody, aby poznać oraz zgłębić tajniki tej sztuki. Papier – trójkąty, kwadraty i prostokąty. A z nich łabędzie, łódki, samoloty, tulipany itp. To oczywiście papierowe fantazje z origami.

Czy pamiętacie zabawę „Piekło – Niebo”? Dla wielu z nas była to jedna z ulubionych zabaw w dzieciństwie. Również dla gimnazjalistów był to początek zabawy. Za sprawą p. Katarzyny Bednarek, Międzyszkolne Centrum Informacji zorganizowało przerwy, podczas których gimnazjaliści wykonywali prace techniką origami. Dowiedzieli się również, że origami to sztuka składania papieru pochodząca z Chin, a rozwinięta w Japonii i dlatego uważa się ją za tradycyjną sztukę japońską. Słowo to dobrze określa magiczną przemianę, jakiej ulega papier w trakcie składania w fantazyjne formy, którego punktem wyjścia jest kwadratowa kartka papieru. Nie wolno jej ciąć, kleić czy dodatkowo ozdabiać, a z której poprzez zginanie tworzone są przestrzenne figury. Jak się okazało, tylko nieliczna grupa uczniów zetknęła się  z origami. Powstało wiele ciekawych prac m.in. ptaszki, kwiatki, stateczki, a głównie dominowały motylki. To nie takie proste zadanie - stwierdzili niektórzy. Spotkanie było okazją do spróbowania swoich sił przy składaniu dowolnej figury lub zaproponowanej przez prowadzącą.

Okazało się, że origami może być świetną zabawą dla wszystkich i twórczym pomysłem na spędzenie szkolnej przerwy.