Pasjonaci programowania i eksperymentu na edukacyjnej wycieczce

24 października br., w ramach innowacji politechnicznej uczniowie klasy Ic pod opieką p. Sylwii Gnatowskiej oraz p. Katarzyny Bednarek udali się na wycieczkę do Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego oraz Eksperymentarium w Łodzi.

Głównym celem wycieczki było poszerzenie świadomości z zakresu  mechatroniki, powszechności jej zastosowania w różnych dziedzinach życia oraz zrozumienie, że fizyka nie musi być trudna. W tym celu wybraliśmy się do Regionalnego Ośrodka Edukacji Mechatronicznej ŁCDNiKP w Łodzi, gdzie dowiedzieliśmy się, czym jest mechatronika i jakie są jej rodzaje oraz poznaliśmy zastosowanie mechatroniki w medycynie, gospodarstwie rolnym, życiu codziennym. Pomieszczenie, w którym znajdowały się zestawy do montażu, uruchomienia aplikacji do programowania i modelowania procesów przemysłowych, a także inne stanowiska przystosowane do ćwiczeń z mechatroniki, zrobiły na nas ogromne wrażenie. Sami również mogliśmy sterować robotem. Zabawa była przednia. To nie koniec naszych naukowych doświadczeń. Udaliśmy się do Eksperymentarium. Tam mieliśmy okazję zwiedzić wystawę interaktywną, która objaśniała nam często skomplikowane zagadnienia z różnych dziedzin nauki np.: magnetyzmu, elektryczności, dynamiki, optyki, mechaniki, akustyki, dźwięku, itp., które stają się proste i czytelne dla każdego, dzięki możliwości ich działania i wypróbowania np: "Nurek Kartezjusza", "Kosmiczny tunel", "Słup zagrożenia", "Lewitująca piłka" czy "Głowa na tacy". Dzięki połączeniu nauki z zabawą, mogliśmy lepiej zrozumieć skomplikowane zagadnienia z różnych dziedzin nauki. Nawet najtrudniejsze teorie stały się dla nas zrozumiałe i interesujące - przynajmniej dla większości. W toku własnych działań, poznaliśmy różne zjawiska, a na zakończenie na podstawie zdobytych wcześniej wiadomości, rozwiązywaliśmy zadania. I oczywiście był czas na samodzielne korzystanie z przyrządów interaktywnych.

Wyjazd ten był bardzo cenną lekcją fizyki, która pozwoliła nam zrozumieć trudne tematy.  To dopiero początek naszych naukowych zmagań...

tekst: Wiktoria Raj, Jakub Bednarek