III miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Maszyn

Zdobyć III miejsce w Turnieju Maszyn, to nie lada wyzwanie, zwłaszcza dla uczniów klasy pierwszej. W piątek 25 listopada br. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 w Łodzi  odbyły się Eliminacje Regionalne „V Ogólnopolskiego Turnieju Maszyn Wiatrowych”.

Uczniowie z klasy politechnicznej w składzie: Jakub Bednarek i Jan Chmielewski, pod kierunkiem nauczycielki fizyki p. Sylwii Gnatowskiej podjęli się skonstruowania modelu turbiny przetwarzającej energię kinetyczną wiatru na energię mechaniczną. "Przyszli inżynierowie" musieli wykazać się umiejętnościami manualnymi oraz wiedzą techniczną, ponieważ turbina miała powstać zgodnie z regulaminem i rysunkiem technicznym. Udało się.

Eliminacje zostały przeprowadzone w dwóch turach podzielonych na kategorie wiekowe: gimnazjum oraz szkoły ponadgimnazjalne. I tak w kategorii gimnazjum nasza drużyna "Wiatraki w Czerni" zajęła zaszczytne III miejsce. Nagrodą były pamiątkowe dyplomy oraz wkrętarki z zestawem wierteł i drobne upominki.

W Turnieju Maszyn Wiatrowych uczestnicy rywalizowali w trzech konkurencjach tj. „Największa moc”, „Obroty przy obciążonym wale maszyny” oraz „Moment obrotowy przy zatrzymanym wale”. Suma uzyskanych punktów we wszystkich konkurencjach decydowała o jakości maszyn i zajętym miejscu. Wykonane przez uczestników turbiny testowane były na profesjonalnych stanowiskach pomiarowych.

Turniej ten to nie tylko rywalizacja, ale także świetna zabawa, podczas której mogliśmy wymienić się pomysłami, wiedzą techniczną i nawiązać ciekawe znajomości z rówieśnikami -  mówią nasi młodzi konstruktorzy.

Uczniowie z klasy innowacyjnej pokazali, że technika nie jest im obca, a nauki ścisłe mogą być drogą do sukcesu. A to dopiero początek...

Naszym młodym konstruktorom gratulujemy pomysłowości, uporu w dążeniu do celu i życzymy dalszych sukcesów!

tekst: KB & JB