"Poczytamy o ... pszczołach" przedszkolakom

W ramach akcji „PoczytajMy” włączyliśmy się do akcji „Poczytamy o…pszczołach”. Akcja prowadzona jest w partnerstwie ogólnopolskiej inicjatywy „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”.  Nasza szkoła jako jedna ze 100 placówek w Polsce otrzymała  od Centrum Edukacji Obywatelskiej zestaw promujący tę akcję - książkę pt. „Pszczoły” autorstwa Piotra Sochy oraz nasiona kwiatów przyjaznych pszczołom.

"Pszczółki, pszczółeczki - nasze przyjaciółki", pod takim hasłem odbyły się zajęcia dla przedszkolaków, przygotowane przez gimnazjalistki z Klubu Czytelniczego. Ile pszczół jest w ulu i kto w nim rządzi? Jak wygląda królowa pszczół? Jaką rolę pełnią pszczoły w przyrodzie? W jaki sposób pomagać pszczołom? Jak powstaje miód i dlaczego jest zdrowy?... Na te pytania i wiele innych, przedszkolaki mogły uzyskać odpowiedzi od Patrycji, Zuzi i Wiktorii, gimnazjalistek, które w ramach akcji „PoczytajMy” podzieliły się swoją wiedzą o pszczołach, na podstawie książki P. Sochy „Pszczoły”. Przedszkolaki dowiedziały się również, że te owady nigdy nie próżnują i stąd przysłowie „Pracowity jak pszczoła”. Mogły obejrzeć przyrządy potrzebne przy pracy w pasiece oraz strój pszczelarza. Poznały produkty wytworzone przez pszczoły oraz różne rodzaje miodu. Dzięki temu przekonali się, że pszczoły to nie tylko miód. Pszczoły to nasze przyjaciółki, bo dzięki nim zapylane są rośliny potrzebne nam do życia. Niesamowitą atrakcją było malowanie i odciskanie folii bąbelkowej. Dzieciaki w ten sposób same tworzyły plaster miodu. Najwięcej radości sprawiła im degustacja miodu z mniszka lekarskiego, był tak pyszny, że palce lizać!

Na zakończenie wspólnie ustaliliśmy, jak możemy pomóc pszczołom!

• Zasadźmy rośliny miododajne, dzięki którym znajdą nektar i pyłek kwiatowy.

• Zamiast sztucznych środków możemy użyć naturalnych nawozów do nawożenia ogródka, np. kompostu.

• W naszych ogródkach zadbajmy o różnorodne rośliny, które będą kwitły przez cały sezon. Dzięki temu pszczoły będą miały dostęp do pokarmu.