Polish English German

Samorządowa Szkoła Podstawowa im. Władysława Łokietka

Topola Królewska, Oddziały Gimnazjalne

Pierwsze prawdziwe wybory książek

21 stycznia br. w naszej szkole odbyły się Ogólnopolskie Wybory Książek, a wszystko po to, by poznać preferencje czytelnicze uczniów i dostosować do nich księgozbiór biblioteki. 

Ponieważ statystyki czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży nie są zadowalające, a badania wskazują, że uczniowie nie przepadają za obowiązkowymi lekturami, redakcja miesięcznika "Biblioteka w Szkole" postanowiła zorganizować Ogólnopolskie Wybory Książek i dowiedzieć się u źródła, co chcą czytać sami zainteresowani. W wyborach tych uczestniczyli uczniowie naszej szkoły, którym nauczyciele Międzyszkolnego Centrum Informacji umożliwili oddanie głosu na swoje ulubione książki. Dzień wyborów poprzedziły przygotowania: rozpowszechnienie informacji o akcji, wydrukowanie kart do głosowania, wreszcie wydzielenie specjalnego miejsca - tuż przy drzwiach biblioteki, by w ciszy i spokoju wrzucić swój głos do urny, jak na prawdziwych wyborach. Z tą tylko różnicą, że w naszej szkole frekwencja wyborcza wyniosła 80%. Nad sprawnym przebiegiem całości czuwała komisja w składzie: Julka Dutkiewicz, Dominika Marciniak i Damian Granosik, która pracowała pod czujnym okiem pomysłodawczyni szkolnej akcji p. Katarzyny Bednarek. A oto wyniki głosowania, czyli lista książek, które nasi gimnazjaliści chętnie widzieliby w szkolnej bibliotece. 

 1. Dmitry Glukhovsky „Metro 2033”, „Metro 2034”
 2. J.R. Tolkien „Hobbit. Trylogia”
 3. Rick Riordan „Percy Jackson i bogowie olimpijscy”. T. 1-6
 4. John Green „Gwiazd naszych wina”
 5. Suzanne Collins „Igrzyska śmierci” T.1-3
 6. W. Kurczok „Gnój”
 7. A. Sapkowski „Wiedźmin”
 8. Markus Zusak „Złodziejka książek”
 9. George R. R. Martin „Gra o tron”
 10. J. Flanagan „Zwiadowcy”
 11. J.J. Rowling „Harry Potter”
 12. J. Chmielewska „Niebieska niedźwiedzica”
 13. A. Christie „Słonie mają dobrą pamięć”
 14. E. E. Schmitt „Ulisses z Bagdadu”
 15. „Pamiętniki wampirów”, „Pojedynki wampirów”, „Akademia wampirów”, „Rządca krwi”, „Błękitnokrwiści”, „Dary Anioła”
 16. C.J. Daugherty „Wybrani”, „Zbuntowani”, „Dziedzictwo”,
 17. Ch. Paolini „Eragon”
 18. Tahereh Mafi „Sekret Julii”, „Dotyk Julii”, „Sekret Julii”
 19. Oliver Bowden “Assassin’s Creed”; Bractwo, Kredo
 20. S. Meyer “Intruz”
 21. J. Opiat-Bojarska “Kto wyłączy mój mózg”
 22. G. Forman „Zostań, jeśli kochasz”

Jak łatwo zauważyć wśród propozycji naszych gimnazjalistów dominowała fantastyka, a także wciąż chętnie czytane książki o wampirach i miłości.

Wyniki szkolnych wyborów zostaną przesłane organizatorowi akcji i przekazane Pani Minister Edukacji Narodowej. Pozna je również opinia publiczna. Być może zapoczątkują one ogólnopolską dyskusję na temat gustów czytelniczych młodego pokolenia.