Polish English German

Samorządowa Szkoła Podstawowa im. Władysława Łokietka

Topola Królewska, Oddziały Gimnazjalne

Zakoduj robota Finch, czyli nauka programowania przez zabawę

 

Wczoraj (27 października) w sali 105 naszego gimnazjum odbyły się warsztaty kodowania w środowisku Scratch z wykorzystaniem robotów Finch, w ramach projektu „Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę”.

Zajęcia poprowadziła młoda profesjonalistka, pani Barbara Litwińska, która jest programistką Ruby i JavaScript w firmie Astarium oraz trenerką fundacji Girls Code Fun. Pani Barbara przyjechała do nas z Warszawy. A wszystko to z inicjatywy p. Katarzyny Bednarek, którą w tym przedsięwzięciu wsparł p. Piotr Cieślarek. – Wpłynęło 235 zgłoszeń, z czego zakwalifikowało się 100 placówek, w tym nasze gimnazjum. To dało nam możliwość przeprowadzenia warsztatów z kodowania – wyjaśnia inicjatorka projektu.

Na zajęciach, które odbywały się w dwóch grupach (były to klasy IId oraz IIc), uczniowie poznawali podstawy kodowania. Układali także komputerowe puzzle, które można znaleźć na stronie www.scratch.mit.edu. Następnie w dwu- lub trzyosobowych grupach programowali roboty Finch w Scratchu, stosując się do poleceń pani Litwińskiej. Mogli oni także nazwać swojego robota oraz wybrać kolor noska. Robili to z niemałym zapałem i ciekawością.

Wszystkim grupom udało się zaprogramować swoje roboty, a następnie urządzić im wyścigi.  Trasa wyścigu biegła poprzez labirynt. To była świetna zabawa. Zwycięzcy oczywiście otrzymali nagrody. A po zajęciach… każdy. Ankietę do wypełnienia. Uśmiechnięte buźki, wyrysowane na ankiecie, były dowodem, że warsztaty przypadły nam do gustu.  – Polubiłem dzięki tym zajęciom tematykę programowania i zauważyłem, że jest to bardzo pożyteczne. Jak najbardziej chciałbym więcej tego typu zajęć w naszej szkole – mówi jeden z uczestników warsztatów.

Celem projektu jest zachęcenie młodych ludzi z małych miejscowości do nauki kodowania. Projekt jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze środków Microsoft, w ramach inicjatywy YouthSpark.

Kontynuacją warsztatów z kodowania ma być Lokalny Klub Kodowania. Mamy nadzieję, że w przyszłości nasza szkoła pozyska finanse na zakup podobnych robotów, a uczniowie będą mogli pogłębiać swoją wiedzę związaną z programowaniem.

Tekst i foto: Magdalena Borszyńska, kl. IIId