Polish English German

Samorządowa Szkoła Podstawowa im. Władysława Łokietka

Topola Królewska, Oddziały Gimnazjalne

Książkowi skrytożercy z Miłoszówki wyróżnieni

 

7 czerwca br. w siedzibie WODN w Zgierzu odbył się uroczysty finał konkursu  "KSIĄŻKOWYM SKRTOŻERCOM MÓWIMY: TAK!". Do konkursu wpłynęło 118 prac. Były to plakaty, hasła, fotografie promujące czytelnictwo. Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum.

Akcje promujące czytanie mają szczególną wartość - mówi Katarzyna Bednarek. Dlatego też, gimnazjalistki z Miłoszówki bez wahania przyjęły zaproszenie do udziału w konkursie, wykonując plakaty promujące czytelnictwo. I tak wyróżnienia trafiły do Dominiki Piotrowskiej z klasy 1D i Aleksandry Kubiak z klasy 3C. Dziewczyny oprócz dyplomów otrzymały medale "Książkowy skrytożerca".

Nagrodzeni mieli możliwość uczestniczenia w wykładzie dotyczącym promocji czytelnictwa. Poprowadziła go dr Alicja Matusz – Rżewska, która zapoznała zebranych z wynikami Raportu o Stanie Czytelnictwa na rok 2015, przeprowadzonego przez Bibliotekę Narodową. Wynika z niego, że:

  • 63% Polaków nie przeczytało w ubiegłym roku ani jednej książki
  • 15% ma w domu tylko podręczniki i książki dzieci
  • 14% nie przeczytało w trakcie nauki szkolnej żadnej książki.

Największym zainteresowaniem czytającej części Polaków cieszą się romanse, sensacja, fantastyka i twórczość Henryka Sienkiewicza. Do topowych lektur należą: 50 twarzy Grey`a E. L. Jamesa, seria Millenium S. Larssona, Pismo Święte, Hobbit J. R. R Tolkiena, Mistrz i Małgorzata M. Bułhakowa. Wśród wielu pozytywnych skutków czytania warto zauważyć, że czytanie zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na chorobę Alzheimera, a zwiększa atrakcyjność u płci przeciwnej. 

W drugiej części spotkania zebrani mieli możliwość zapoznania się z historią plakatu w Polsce i na świecie, którą przedstawił dr Cezary Marasiński.

Na zakończenie wszyscy udali się do obejrzenia wystawy prac plastycznych i fotografii uczestników konkursu.