Polish English German

Samorządowa Szkoła Podstawowa im. Władysława Łokietka

Topola Królewska, Oddziały Gimnazjalne

Jak zmotywować dziecko do nauki?

Dzień dobry Państwu. Zapraszam do przeczytania artykułu pt. „Jak zmotywować dziecko do nauki?"

Dobrze znam swoje dziecko, tak najczęściej mówi rodzic. I mówi to szczerze. Zadając jednak bardziej szczegółowe pytania, rodzice często mają problemy z odpowiedzią. Zadam więc Państwu kilka pytań. (Odpowiedzcie na nie w myśli.)

Jak Państwa dziecko reaguje na pozytywne, a jak na negatywne oceny?, Jak reaguje na krytyczne uwagi?, Jak reaguje na pochwały?, Czy dąży uparcie do celu?, Czy szybko się zniechęca?, Czy szybko się nudzi?, Jakie twoje dziecko ma słabe i mocne strony?, Jakie ma zainteresowania i pasje? Jak szybko zapamiętuje nowe treści?, Kiedy najchętniej zabiera się do nauki?, Co mu w tym pomaga, co przeszkadza?, Czym najbardziej się denerwuje, gdy się uczy?.

Czytaj więcej: Jak zmotywować dziecko do nauki?

Rodzicu, może masz ten problem z dzieckiem - uzależnienie od komputera.

Często zaczyna się tak. Ależ te dzieci są mądre, mój 3-letni synek potrafi już obsługiwać komputer. Włączy sobie ulubiony film, grę, babcię i dziadka uczy, nawet mnie czasem poucza. Gdy dziecko słyszy takie pochwały, to chce ich więcej.

W gimnazjum znowu słyszę. Nas jest troje, każdy ma swój pokój, każdy ma swój komputer, i każdy w swoim pokoju „siedzi w internecie". Gdy zauważymy, że nasze dziecko nie wychodzi, nie uprawia sportu, nie ma przyjaciół, to mamy kłopot. Gdy ma coraz słabsze oceny i ciągle myśli o komputerze, to mamy kłopot. Gdy nasze dziecko ma „ciągi" siedzenia przy komputerze, zarywa noce, to mamy kłopot. Gdy nasze dziecko prezentuje któreś z tych zachowań i na brak dostępu do komputera reaguje rozdrażnieniem, obrażaniem się, złością, agresją – TO MAMY NIEMAL NA PEWNO DO CZYNIENIA Z OBJAWAMI UZALEŻNIENIA. Każde uzależnienie „coś załatwia" dziecko przeżywa coś fajnego, jest zadowolone, zaspakaja potrzebę właśnie przy komputerze, ...bo inaczej nie umie.

Czytaj więcej: Rodzicu, może masz ten problem z dzieckiem - uzależnienie od komputera.

Dopalaczom mówimy stop – wybieram zdrowie

Rodzicu !

Czas wakacji, to czas, w którym twoje dziecko narażone jest na wszelkiego rodzaju pokusy. Zwolnione z obowiązku szkolnego na blisko dwa miesiące potrafi przekierować swoją aktywność na poszukiwanie różnego rodzaju „przyjemności". Powodów takiego poszukiwania  może być bardzo wiele, m.in. duża ilość czasu wolnego, brak nadzoru i kontroli ze strony szkoły, nuda, ciekawość, niejednokrotnie  zmniejszona  czujność ze strony domu. Młody człowiek  zaczyna więc znacznie więcej czasu poświęcać ,chociażby na  „życie w świecie wirtualnym" czy na spotkania z różnymi grupami nieformalnymi  (nie zawsze rówieśniczymi).

Czytaj więcej: Dopalaczom mówimy stop – wybieram zdrowie

Bezpieczne wakacje

Tym razem chcę Państwu powiedzieć coś na temat wydawałoby się oczywisty i znany każdemu -  bezpieczne wakacje.

Chciałabym jednak poruszyć problemy, które być może nie są oczywiste.

Pytanie1.

Czy wypuszczać dziecko na samotne wakacje?

Dziecko, dziecku nierówne. Nastolatki bywają bardzo odpowiedzialne, zrównoważone, ale i są dzieci zupełnie niedojrzałe. Państwo najlepiej znają swoje dziecko, więc podejmijcie decyzję wspólnie. Rodzice i dziecko.

Czytaj więcej: Bezpieczne wakacje

Dziecko w rodzinie z problemem alkoholowym.

            Zapraszam Państwa do przeczytania artykułu i chwili refleksji, czy jest ktoś, komu mogę pomóc?

Dziecko w rodzinie z problemem alkoholowym.

Alkoholizm w rodzinie to choroba wszystkich jej członków. Może pić jedna osoba, a cierpi każdy domownik. Najczęściej uzależnieni od alkoholu są mężczyźni – mężowie i ojcowie. Coraz częściej jednak, pod wpływem licznych stresów do kieliszka zaglądają kobiety i młodzież.

Czytaj więcej: Dziecko w rodzinie z problemem alkoholowym.

Więcej artykułów…

  1. Dlaczego nastolatek okalecza się?