Samorządówka dobrze zaPROJEKTowana. Otrzymała certyfikat

,,Dobrze zaPROJEKTowana szkoła 2018" to certyfikat, który Samorządowa Szkoła Podstawowa im. Wł. Łokietka w Topoli Królewskiej otrzymała za zrealizowanie projektu „Woda wodzie nierówna”.

Grupa uczniów z klasy 3B (oddziały gimnazjalne), Justyna Głyda, Eryka Twardowska, Natalia Kapica, Aleksandra Pacholska i Mateusz Mikołajczyk, wzięła udział w VIII edycji ogólnopolskiego konkursu ,,Projekt z klasą" wydawnictwa Nowa Era. Wraz z p. M. Jasiaczek napisali projekt, którego głównym celem było uświadomienie znaczenia wody w życiu człowieka oraz przypomnienie o konieczności jej oszczędzania. W tym celu, z okazji Światowego Dnia Wody, przygotowali gazetkę, która przyozdobiła szkolny korytarz. Ponadto przeprowadzili warsztaty dla uczniów klas trzecich gimnazjum, podczas których młodzież badała właściwości fizyko - chemiczne (pH wody, zawartość jonów ortofosforanowych, azotanowych (V) czy twardość) tzw.: kranówki. Dla młodszych klas przygotowali zajęcia „Woda - niezwykła substancja”. Przeprowadzili je w klasie drugiej Szkoły Podstawowej w Topoli Królewskiej oraz w klasie III Szkoły Podstawowej w Leźnicy Małej.

Ponadto dla II klasy gimnazjum zorganizowali konkurs. Przystąpiło do niego 25 uczniów z klas: IIb, IIc, IIe i IIf. Zadania dotyczyły budowy i charakterystycznych właściwości tej życiodajnej substancji oraz wymagały sprawnego liczenia i posługiwania się takimi pojęciami, jak: stężenie procentowe i rozpuszczalność. Bardzo wysokie wyniki uzyskali Maria Turkowska (IIb), Daria Florczak (IIb) oraz Jakub Bednarek (IIc), za co otrzymali tytuł laureata. Równie zaszczytny tytuł finalisty przypadł Aleksandrze Śmiechowskiej (IIf), Michałowi Gałamonowi (IIc), Katarzynie Niciak (IIb) i Julii Józwiak (IIb).

(jm)