Kolędnicy odegrali zabawne scenki

Kolędnicy kiedyś odgrywali zabawne scenki i śpiewali bożonarodzeniowe pieśni. Wizyty kolędników były oczekiwaną atrakcją nie tylko dla mieszkańców wsi. Grupa śpiewaków nosiła maszkary, którymi dla żartów straszono widzów . Polega też na odwiedzaniu domostw z życzeniami pomyślności w Nowym Roku. Dziś jednak należy do rzadkości i spotkać go jeszcze jedynie można na wsiach. W miastach niestety tradycja zanika. Szkoda trochę, bo to piękny i ciekawy obrzęd o bogatej historii. Życzenia składano wierszem albo kolędą, płatano przy tym figle, recytowano zabawne rymowanki a całemu widowisku towarzyszyła wtedy atmosfera ogólnej wesołości.

Sama ta tradycja jest podtrzymywana przez szkoły, domy kultury i zespoły regionalne. W tym roku jak co roku zechcieli je wskrzesić, żeby zupełnie o tych tradycjach nie zapomnieć uczniowie naszego gimnazjum: Damian Nitecki, Jakub Szymczak, Damian Gabrysiak, Paweł Tracz, Adrian Królak pod opieką nauczyciela p. Jerzego Tracza.

Jerzy Tracz