Tydzień dla Oszczędzania a cukierek

W naszej szkole już od dawna obchodzony jest „Tydzień dla Oszczędzania”. Przypada on w ostatnim tygodniu października. Uczniowie klasy II B, w której realizowana jest innowacja „Zaprzyjaźnij się z ekonomią”, włożyli wiele wysiłku w przygotowania obchodów TDO. W klasach I-VII zostały przeprowadzone lekcje dotyczące oszczędzania.

Nawet najmłodsi bardzo chętnie uczestniczyli w zajęciach i zgłaszali się do odpowiedzi na pytania zadawane przez liderki Szkolnego Klubu Przedsiębiorczości. Może właśnie w ten sposób uda nam się zaszczepić u naszych młodszych kolegów i koleżanek pasję do ekonomii? Nie zapomnieliśmy także o gimnazjalistach. Dla nich jednak przygotowaliśmy coś trudniejszego. Ich zadaniem było zaplanowanie w racjonalny sposób budżetu pewnej rodziny, w szczególności ograniczenie jej nadmiernych wydatków. Zadanie to nie było łatwe, ale wszystkie grupy uczestniczące w zajęciach świetnie sobie z nim poradziły. Ich pomysły na oszczędzanie były genialne.

Chcąc sprawdzić wiedzę uczniów, opracowaliśmy quiz. Na długich przerwach gimnazjaliści odpowiadali na pytania z dziedziny przedsiębiorczości i ekonomii. Nagrodą za poprawną odpowiedź był cukierek. Stoisko cieszyło się dużą popularnością. Zrobiliśmy także gazetkę o oszczędzaniu na tablicy SKP.

Kolejną inicjatywą z okazji „Tygodnia dla Oszczędzania” był wyjazd klasy II B do Oddziału Banku Pekao w Kutnie. Na początku dyrektor banku, pan Michał Stajuda, przybliżył nam sposoby gromadzenia oszczędności i inwestowania. Dowiedzieliśmy się m.in., jak założyć lokatę oraz konto oszczędnościowe. Następnie pani menadżer opowiedziała nam o drodze, jaką trzeba pokonać, żeby zostać pracownikiem banku. Mieliśmy okazję zobaczyć z bliska, jak wyglądają banknoty pod lampą UV oraz jak działa liczarka banknotów. Dowiedzieliśmy się, jak wymienić uszkodzony banknot i jakie koszty poniesiemy w związku z tym. Oglądaliśmy nowy banknot o nominale 500 złotych, na którym widnieje wizerunek Jana III Sobieskiego. Dzięki wizycie w banku przyswoiliśmy sobie wiele ważnych ekonomicznych informacji.

Ekognomy