Stanęli po ekologicznej stronie mocy

11 kwietnia 2017 roku został zorganizowany w naszej szkole apel promujący ogólnopolski projekt edukacyjny „Czas na zdrowie” Fundacji Banku Ochrony Środowiska odbywający sie pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Sportu i Turystyki, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Agencji Rynku Rolnego oraz Rzecznika Praw Dziecka.

O zdrowej żywności mówi się dużo. W szkołach uczymy się, co jeść, a czego nie jeść. Znamy już na pamięć mroczne historie o zgubnym wpływie cukru i soli na organizm. Dlatego, aby uatrakcyjnić przekazywane treści, należy je połączyć z czymś, czym wiele osób się interesuje. Taką rzeczą jest seria filmów ,,Gwiezdne Wojny”, opowiadająca o walce Jedi z ciemną stroną mocy.

Tak samo my powinniśmy walczyć z niezdrową żywnością, wybierając jasną stronę ekologicznej żywności. Stąd pomocnicy  zespołu projektowego w składzie: Lidia Majda, Kasia Oleska, Dominik Grzelewski i Zuzanna Kubiak 11 kwietnia zorganizowali apel poświęcony zdrowemu żywieniu. Przebrani byli w stroje ze wspomnianej serii. Księżniczka Leia, Darth Vader, Rey i Chewbacca pokazali prezentację, również w „kosmicznym” klimacie. Opowiedzieli publiczności o zagrożeniach związanych z nieprawidłowym odżywianiem, przedstawili zespół projektowy i zaprosili do udziału w czerwcowym festynie. Przedstawili również relację z wycieczki do gospodarstwa ekologicznego, opowiadając, czym różni się ono od tych nastawionych na wysoką produkcję.

Ponadto wyjaśnili, dlaczego powinniśmy sięgać po zdrowe, ekologiczne owoce i warzywa, podczas uprawy których nie były używane nawozy sztuczne. Omówili choroby, które są spowodowane właśnie niezdrową dietą i zachęcili wszystkich do zdobywania nowych informacji o ekologicznej żywności. Na koniec spotkania każdy z uczestników mógł pochwalić się nową zdobytą wiedzą, odpowiadając na pytania quizu. Ponieważ na apelu zgromadziła się cała szkoła, chętnych do odpowiedzi nie brakowało.

Mamy nadzieję, że uczestnicy apelu stali się bardziej świadomi tego, co należy jeść, a co niczym ciemna strona mocy zagraża naszemu zdrowiu.

Magdalena Jasiaczek