Polish English German

Samorządowa Szkoła Podstawowa im. Władysława Łokietka

Topola Królewska, Oddziały Gimnazjalne

Z wizytą w łódzkiej elektrociepłowni

W sobotę 24 marca klasy 2c i 2f (oraz paru innych chętnych) wybrały się na wycieczkę do łódzkiej elektrociepłowni numer 1, w skrócie EC1. Obiekt jest położony w pobliżu dworca Łódź Fabryczna, gdzie także zawitaliśmy, by zobaczyć stosunkowo nową budowlę, zapierającą dech w piersiach.

Prawdziwe atrakcje czekały nas jednak w budynku EC1. Niełatwo było uporać się z obejrzeniem takiej ilości ekspozycji, jednak udało nam się zobaczyć najważniejsze miejsca w elektrociepłowni.

Zwiedzanie zaczęliśmy od poznania historii tego miejsca. I bynajmniej nie było nudno - mieliśmy szansę poznać działanie turbiny, która zamienia parę wodną na energię mechaniczną, zagrać w gry zespołowe polegające na jej napędzaniu, a także wejść do jego wnętrza!

Następną atrakcją była salka biologiczna. Klimat laboratoryjny był tam naprawdę dobrze utrzymany, nawet wejście do strefy przypominało prawdziwą dezynfekcję. Mogliśmy tam skorzystać z profesjonalnego mikroskopu pod okiem ekspertki. Wybór materiałów do oglądania w powiększeniu był bardzo duży - od zwyczajnej kurkumy, przez opale, kończąc na, na szczęście zasuszonym, szerszeniu!

Prawdziwą mnogość zabawy dostarczyła sala fizyczna. Ilość eksperymentów i urządzeń dostarczyła nam dużo zajęć. Między innymi obiektami znajdowały się: dźwig magnetyczny, prototyp pierwszego radia, laserowa łamigłówka czy skaner plecaków. Największym wzięciem cieszyła się jednak elektryzująca kula i interaktywna gra podłogowa.

Na końcu wybraliśmy się do strefy chemicznej. Sprawdziliśmy tam swoją znajomość symboli i nazw pierwiastków i umiejętność tworzenia wzorów związków chemicznych, grając w interaktywne gry. Ponadto przypomnieliśmy sobie budowę atomu, ustalając ilość protonów, elektronów i neutronów we wskazanych izotopach.

Czas spędzony w EC1 minął nam bardzo szybko, nawet nie zorientowaliśmy się, że musimy już wychodzić.

Wycieczka do elektrociepłowni była niesamowitym przeżyciem, które polecamy każdemu.

Tekst - Ola Śmiechowska, 2F