Gimnazjaliści uczcili Niepodległą

11 listopada to symboliczna data. Polska odzyskała właśnie tego dnia w 1918 roku niepodległość po 123 latach niewoli. My, uczniowie Gimnazjum im. Czesława Miłosza w Topoli Królewskiej, mieliśmy okazję uczcić to święto czymś więcej niż tylko wywieszeniem flagi przed domem.

Jednym z elementów poniedziałkowego świętowania Dnia Niepodległości było przebranie się na biało-czerwono. Każdy gimnazjalista oprócz ubrania w barwach narodowych miał przypięty na piersi kotylion, który sam wcześniej wykonał. Wchodząc po schodach, nie dało się nie zauważyć przypiętych na każdym stopniu kartek z różnymi wydarzeniami historycznymi, datami i nazwiskami Polaków powiązanych z tym dniem. Na korytarzach były porozwieszane różnorakie plakaty nawiązujące do współczesnego patriotyzmu, np. ,,Pomagasz mamie? Jesteś patriotą”. Dowiedzieliśmy się, że człowiekiem kochającym swoją ojczyznę jest nie tylko osoba, która poświęca się dla ojczyzny, ale także pomaga osobom starszym, kibicuje polskim zespołom piłkarskim, sumiennie odrabia prace domowe czy odśnieża chodnik przed domem.

Na zakończenie tego dnia odbyło się przedstawieniu z udziałem uczniów reprezentujących każdą z klas gimnazjum. Najpierw mogliśmy ujrzeć taniec będący alegorią rozbiorów Polski. Następnie usłyszeliśmy wiersze i piosenki patriotyczne w wykonaniu gimnazjalistów. Obejrzeliśmy również balladę o Janku Wiśniewskim. Występy stanowiły ilustrację sytuacji naszej ojczyzny w różnych okresach dziejowych, od bitwy pod Grunwaldem, poprzez rozbiory aż po współczesność.

Małgorzata Majda, kl. IB