Polish English German

Samorządowa Szkoła Podstawowa im. Władysława Łokietka

Topola Królewska, Oddziały Gimnazjalne

Osobista sekretarka Czesława Miłosza Pani Agnieszka Kosińska w murach naszej szkoły

27 listopada gościliśmy w murach naszej szkoły wyjątkowe osoby: panią Agnieszkę Kosińską z Krakowa oraz panią prof. Marzenę Woźniak- Łabieniec z Uniwersytetu Łódzkiego.

Pani Kosińska była współpracowniczką i asystentką Czesława Miłosza, towarzyszyła poecie aż do ostatnich chwil życia, a po jego śmierci opiekowała się jego krakowskim mieszkaniem oraz spuścizną po nim. Dwie grupy gimnazjalistów miały okazję uczestniczyć w zajęciach warsztatowych poprowadzonych przez panią Kosińską, a następnie cała społeczność szkolna wzięła udział w spotkaniu w sali gimnastycznej. Uczniowie mieli okazję wysłuchać opowieści o człowieku, którego wybrali na swego patrona, a także obejrzeć film poświęcony nobliście. Każdy mógł zadać pytanie i dowiedzieć się, jakim człowiekiem był Czesław Miłosz, co lubił, a co go denerwowało, jak wyglądał proces twórczy, jak rodziły się utwory poety.

Mamy nadzieję, że panie również za rok znajdą czas, by nas odwiedzić.

 Tekst: I. Bartczak

Galeria zdjęć: https://1drv.ms/f/s!Ag7A5__h51PY1Eg6oLeEeQ1fJx17