Polish English German

Samorządowa Szkoła Podstawowa im. Władysława Łokietka

Topola Królewska, Oddziały Gimnazjalne

Pracowaliśmy na własne konto…

Mamy za sobą pierwszy tydzień zimowych ferii. Nie był on typowo leniwym czasem, bo brak zajęć i nuda nie towarzyszyły nam z pewnością. Skorzystaliśmy z oferty zajęć zaproponowanych przez panią Wiolettę Łuczak i pięć dni w pierwszym tygodniu ferii poświęciliśmy na zajęcia w programie „Na własne konto”. Osiemnaście osób przyjęło zaproszenie do programu i zaangażowało się we wspólne działania.

Zajęcia służyły przybliżeniu wiedzy ekonomicznej uczniom gimnazjów z terenów wiejskich. Miały także kształtować wśród nas postawę przedsiębiorczą oraz pomóc w wyborze ścieżki edukacyjnej, a w przyszłości – zawodowej. Zajęcia nie były typowe, bo nie uczyliśmy się szkolnych formułek i definicji. Zabawy i gry ekonomiczne pozwoliły nam zrozumieć: politykę wolnego rynku, znaczenie i wartość pieniądza, deficytu i nadwyżki budżetowej, poznaliśmy czym jest giełda papierów wartościowych i wiele innych ważnych ekonomicznych definicji. Zastanawialiśmy się nad zaletami i wadami prowadzenia działalności gospodarczej. Szukaliśmy pomysłów na działalność gospodarczą, która mogłaby rozwinąć się na naszym terenie. Mieliśmy dużo różnych propozycji, a niektóre z nich były naprawdę ciekawe. Uczyliśmy się o bankach i produktach bankowych (czyli kredytach, lokatach, rachunkach, stopach procentowych itd.). Tworzyliśmy też plany biznesowe do naszych działalności.

Ostatniego dnia wyjechaliśmy do banku PEKAO SA w Kutnie, gdzie dowiedzieliśmy się, jak wygląda praca na niektórych stanowiskach. Pokazano nam, jak liczona jest „gruba gotówka”, jak rozpoznać fałszywe banknoty i na czym polega mobilna bankowość. Wszyscy wyszliśmy z pamiątkowymi gadżetami, a najaktywniejsi z nas otrzymali kubki termiczne od przedstawicieli banku. Mieliśmy też niebywałą przyjemność znaleźć się w urokliwej atmosferze kawiarni „Niebieskie Migdały”. Spotkaliśmy się w niej z właścicielami prowadzącymi tę działalność. Wiemy, że pyszne ciasta serwowane w kawiarni wypiekane są domowymi sposobami, dlatego cieszą się tak dużą popularnością. Właściciel starał się odpowiedzieć na nasze pytania, a było ich wiele.

W naszej przygodzie z pojęciami ekonomicznymi uczestniczyli wyjątkowi goście: pani Anna Sypek, studentka III roku Politechniki Krakowskiej - prowadziła zajęcia z panią Wiolettą Łuczak, panie koordynatorki programu „Na własne konto” z Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej – gościły u nas w czwartym dniu naszych warsztatów, codziennie dopingowały nam nasze panie dyrektor.