Pracowaliśmy na własne konto…

Mamy za sobą pierwszy tydzień zimowych ferii. Nie był on typowo leniwym czasem, bo brak zajęć i nuda nie towarzyszyły nam z pewnością. Skorzystaliśmy z oferty zajęć zaproponowanych przez panią Wiolettę Łuczak i pięć dni w pierwszym tygodniu ferii poświęciliśmy na zajęcia w programie „Na własne konto”. Osiemnaście osób przyjęło zaproszenie do programu i zaangażowało się we wspólne działania.

Zajęcia służyły przybliżeniu wiedzy ekonomicznej uczniom gimnazjów z terenów wiejskich. Miały także kształtować wśród nas postawę przedsiębiorczą oraz pomóc w wyborze ścieżki edukacyjnej, a w przyszłości – zawodowej. Zajęcia nie były typowe, bo nie uczyliśmy się szkolnych formułek i definicji. Zabawy i gry ekonomiczne pozwoliły nam zrozumieć: politykę wolnego rynku, znaczenie i wartość pieniądza, deficytu i nadwyżki budżetowej, poznaliśmy czym jest giełda papierów wartościowych i wiele innych ważnych ekonomicznych definicji. Zastanawialiśmy się nad zaletami i wadami prowadzenia działalności gospodarczej. Szukaliśmy pomysłów na działalność gospodarczą, która mogłaby rozwinąć się na naszym terenie. Mieliśmy dużo różnych propozycji, a niektóre z nich były naprawdę ciekawe. Uczyliśmy się o bankach i produktach bankowych (czyli kredytach, lokatach, rachunkach, stopach procentowych itd.). Tworzyliśmy też plany biznesowe do naszych działalności.

Ostatniego dnia wyjechaliśmy do banku PEKAO SA w Kutnie, gdzie dowiedzieliśmy się, jak wygląda praca na niektórych stanowiskach. Pokazano nam, jak liczona jest „gruba gotówka”, jak rozpoznać fałszywe banknoty i na czym polega mobilna bankowość. Wszyscy wyszliśmy z pamiątkowymi gadżetami, a najaktywniejsi z nas otrzymali kubki termiczne od przedstawicieli banku. Mieliśmy też niebywałą przyjemność znaleźć się w urokliwej atmosferze kawiarni „Niebieskie Migdały”. Spotkaliśmy się w niej z właścicielami prowadzącymi tę działalność. Wiemy, że pyszne ciasta serwowane w kawiarni wypiekane są domowymi sposobami, dlatego cieszą się tak dużą popularnością. Właściciel starał się odpowiedzieć na nasze pytania, a było ich wiele.

W naszej przygodzie z pojęciami ekonomicznymi uczestniczyli wyjątkowi goście: pani Anna Sypek, studentka III roku Politechniki Krakowskiej - prowadziła zajęcia z panią Wiolettą Łuczak, panie koordynatorki programu „Na własne konto” z Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej – gościły u nas w czwartym dniu naszych warsztatów, codziennie dopingowały nam nasze panie dyrektor.