Zetknęli się z eksperymentem chemicznym

Dnia 20 lutego 2017 roku w naszej szkole odbyły się warsztaty zatytułowane „Jak Kopciuszek to zrobiła, że sól z makiem rozdzieliła”, przygotowane przez klasę I c, która realizuje innowację programową „Pasjonaci eksperymentu i programowania. Nauki ścisłe kluczem do sukcesu.” W warsztatach wzięli udział także uczniowie klasy 6b z Samorządowej Szkoły Podstawowej im. Władysława Łokietka w Topoli Królewskiej.

Głównym punktem lekcji były doświadczenia wykonywane przez uczniów szkoły podstawowej pod czujnym okiem organizatorów. Miały one na celu poznanie różnych sposobów rozdzielania mieszanin spotykanych w codziennym życiu, np. wody z mąką ziemniaczaną czy soli kuchennej z wodą. Możliwość samodzielnego wykonania dekantacji, sączenia, odparowania czy chromatografii wywołała szczere zainteresowanie u przybyłych gości. Byli po prostu zachwyceni próbami eksperymentalnymi.

Dodatkowo gimnazjaliści zapoznali swoich młodszych kolegów z teorią dotyczącą mieszanin. Uczniowie klasy szóstej zgłębiali zagadnienia chemiczne, rozwiązując rebusy i łamigłówki. Ponadto młodzi badacze z klasy Ic w sposób niecodzienny zaprosili przybyłych na kolejne spotkania z chemią, a mianowicie napompowali balon, wykorzystując dostępne w kuchni każdej gospodyni składniki: sodę oczyszczoną i kwas octowy.

Uczestnicy warsztatów, zarówno gimnazjaliści, jak i ich młodsi koledzy, byli bardzo zadowoleni z przeprowadzonych zajęć. Młodzież gimnazjum cieszyła się, że mogła podzielić się swoją wiedzą chemiczną, a uczniowie szkoły podstawowej obdarzyli ich wdzięcznością za możliwość zetknięcia się z eksperymentem.

mjch