Gimnazjum im. Czesława Miłosza

w Topoli Królewskiej

Sąd nad promieniotwórczością

W czwartek 18 maja bieżącego roku o godzinie 12:05 w Gimnazjum im. Czesława Miłosz w Topoli Królewskiej odbyła się rozprawa sądowa w sprawie promieniotwórczości.

Uczniowie klasy Ic, pod opieką pani Magdaleny Jasiaczek, przygotowali przedstawienie  dotyczące problematyki promieniotwórczości pt. „Sąd nad promieniotwórczością”. Młodzież wcieliła się w role sławnych naukowców, takich jak: Maria Skłodowska – Curie, Wilhelm Conrad Roentgen czy profesor Antoine Henri Becquerel, którzy byli świadkami w tejże rozprawie. Oprócz nich zeznania składały osoby, którym promieniotwórczość pomogła, ale również i te, którym zaszkodziła. Co najciekawsze, na świadków powołano również niektóre pierwiastki i izotopy, które opowiadały o swoich właściwościach i sile promieniowania.

To był naprawdę zacięty spór. Sędzia miał do podjęcia bardzo trudną decyzję. Ale w każdej rozprawie wyrok zapaść musi, więc i w tej, po długich obradach, sąd stwierdził, że: „To nieodpowiednie i nieodpowiedzialne obchodzenie się ludzi z promieniotwórczością prowadzi do poważnych chorób, zanieczyszczenia środowiska przyrodniczego i schorzeń.” W uzasadnieniu dodawał, iż: „Naiwnością byłoby nawoływanie do rezygnacji z osiągnięć nauki i techniki”. Promieniotwórczość została więc uwolniona, a sprawę zakończono.

Uczniom klasy Ic i wychowawczyni – p. Magdalenie Jasiaczek – dziękujemy za cenną lekcję i gratulujemy świetnego pomysłu.

Maria Turkowska, kl. IB