Polish English German

Samorządowa Szkoła Podstawowa im. Władysława Łokietka

Topola Królewska, Oddziały Gimnazjalne

Nie zanieczyszczajmy plastikiem. Naszej Ziemi

Co roku 22 kwietnia obchodzony jest Dzień Ziemi. Hasło tegorocznych obchodów brzmiało "Zakończmy zanieczyszczenie plastikiem".

Waga problemu jest naprawdę duża - zużywamy masowe ilości tworzyw sztucznych, rzadko korzystając z recyklingu. Zanieczyszczone sztucznymi odpadami środowisko ma wpływ także na nasze zdrowie i życie. Na rangę problemu zwróciło uwagę wiele organizacji, w tym również międzynarodowych. ONZ jako pierwsze wprowadziło obchody Dnia Ziemi, zaś „Greenpeace” umieściło na filipińskiej plaży wieloryba z plastiku, podkreślając monstrualną ilość zanieczyszczeń i zużywanego tworzywa sztucznego.

Nasza szkoła postanowiła wziąć z nich przykład i jak co roku celebrować to ważne, aczkolwiek niedoceniane święto. Szkolny korytarz ozdobiła gazetka, przypominająca zasady ekologicznego stylu życia. Do akcji włączyły się także dziewczyny z klasy 2F - Zuzanna Kowalczyk i Paulina Kaźmierczak. Zaprojektowały one i wykonały stroje z materiałów, które zazwyczaj lądują w naszych koszach na śmieci. Uczennice pokazały, że prawie każdy surowiec nadaje się do ponownego użycia.

Mamy nadzieję, że nasze działania przyczynią się do poprawy świadomości ekologicznej wśród młodzieży i wzbudzą refleksję co do sposobu życia ich i ich rodzin.

Aleksandra Śmiechowska