Polish English German

Samorządowa Szkoła Podstawowa im. Władysława Łokietka

Topola Królewska, Oddziały Gimnazjalne

Uczymy się od Innych

Pod takim hasłem przebiegało spotkanie z osobami niepełnosprawnymi z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kutnie. Uczniowie Gimnazjum im. Czesława Miłosza mieli przyjemność uczestniczyć w zajęciach zorganizowanych przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Kutnie.

Grupa uczennic: Julia Pachlińska, Zuzanna Kowalczyk, Aleksandra Śmiechowska, Wiktoria Kałuzska, Julia Kiełbik, Aleksandra Bartczak, Aleksandra Wojtczak, Patrycja Steglińska, Kinga Witaszak, Monika Kaźmierczak, pod opieką nauczycielek Anny Wypych- Wilińskiej i Wioletty Banasik, wzięła udział w warsztatach integracyjnych. Gimnazjalistki z topolskiej Miłoszówki miały okazję uczestniczyć w warsztatach decoupage’u poprowadzonych przez doświadczoną terapeutkę p. Edytę Michalak.

Nie były to zwyczajne warsztaty, gdyż naszej młodzieży towarzyszyło czterech podopiecznych WTZ, od których dziewczynki mogły uczyć się niełatwej sztuki zdobienia przedmiotów codziennego użytku. Zwieńczeniem warsztatów był słodki poczęstunek, przygotowany przez bywalców „Niezabudki” oraz spacer po ośrodku. Zwiedzanie ośrodka dało  nam możliwość poznania wielorakich działań terapeutycznych skierowanych do niepełnosprawnych, dzięki którym mogą oni lepiej funkcjonować w społeczeństwie.

Z Warsztatem Terapii Zajęciowej w Kutnie współpracujemy od ubiegłego roku. Dzięki uprzejmości kierownika WTZ, jak również dyrekcji gimnazjum mamy możliwość organizowania cyklicznych spotkań, które są nie tylko miłym sposobem spędzania czasu, ale przede wszystkim lekcją empatii, tolerancji, akceptacji i otwartości. Osobom niepełnosprawnym życie stawia większe wymagania niż ludziom sprawnym. Zasługują Oni na podziw i uznanie, a głównie na społeczne  wsparcie, które powinno być realizowane właśnie poprzez szeroko rozumianą integrację.

Wioletta Banasik