To ci opera!

Ostatni piątek upłynął pod znakiem kultury wysokiej. Uczniowie m.in. klasy IIB wraz z opiekunami wspólnie ruszyli do Teatru Wielkiego w Łodzi, by obejrzeć operę „Turandot” Giacomo Pucciniego.

Około godziny 18.30 młodzież weszła na ogromną salę i zajęła miejsca w dwóch pierwszych rzędach. Akt I rozpoczął się przedstawieniem zasad dotyczących poślubienia księżniczki Turandot, zgodnie z którymi kandydat do jej ręki musi odpowiedzieć na trzy pytania. Jeżeli jednak odpowie choć na jedno źle, zostanie zabity przez kata. Taki nieszczęsny los spotkał wielu amatorów poślubienia zimnej Turandot. Jednym z kolejnych ryzykantów był Kalaf, który pomimo przeszkód, jakie stanowili ministrowie, próbujący namówić go do zmiany zdania, książę podjął ostateczną decyzję. Nie ugnie się i wytrwa w postanowieniu. Ku zdziwieniu tłumu syn zdetronizowanego króla Tatarów, Timura, odpowiedział poprawnie na zadane mu pytania. A księżniczka Turandot poznała w końcu imię Nieznanego Księcia. Brzmiało ono: Miłość.

Tyle o treści dzieła Pucciniego. Ważne, że wielu gimnazjalistów było pod wrażeniem sopranów, tenorów i basów. Odgrażają się, że chętnie wybiorą się do Wielkiego po raz kolejny.

Wiktoria Baras