Gimnazjum im. Czesława Miłosza

w Topoli Królewskiej

Poczuli chemię do chemii

Warsztaty chemiczneAby zachęcić młodzież do zagłębiania tajników wiedzy oraz pokazać lokalnym społecznościom, jak odkrycia naukowe wpływają na życie codzienne, w województwie łódzkim realizowany jest projekt „Młodzi Kreatywni – innowacyjne podejście do nauki chemii wśród młodzieży szkolnej” autorstwa pracowników naukowych Wydziału Chemii Uniwersytetu Łódzkiego.

O tym, że chemia nie musi być nudna, mogli przekonać się nasi uczniowie z klas IC i IIC w poniedziałek, 30 września br. Pod dowództwem pani Magdaleny Jasiaczek wzięli oni udział w warsztatach naukowych, które składają się na cykl spotkań dotyczących różnych gałęzi chemii. A wszystko to w ramach programu „Ścieżki Kopernika”.

„Synteza i badanie właściwości detergentów” to temat pierwszego warsztatu. Spotkanie składało się z dwóch części: teoretycznej i eksperymentalnej. Część teoretyczną stanowiła prelekcja dotycząca poruszanego tematu oraz zasad BHP, których znajomość była niezbędna przy wykonywaniu doświadczeń w części eksperymentalnej.  Część druga upłynęła pod znakiem doświadczeń: „Detergent a napięcie powierzchniowe wody”, „Zdolności pianotwórcze wybranych detergentów”, „Zachowanie się wybranych detergentów w wodzie o różnym stopniu twardości”. Prowadzący wykonali także pokaz eksperymentu o nazwie „Pasta dla słonia”. Nasi uczniowie mogli ponadto sami wyprodukować mydło, które zapakowali w pojemniki i zabrali do domu.

Po każdym doświadczeniu musieli samodzielnie sformułować obserwacje i wyciągnąć wnioski. Praca była ciężka, ale i zabawy też nie zabrakło. Mimo że nie wszystkie mydła były idealne, to uczniowie nie mogą doczekać się kolejnych warsztatów z chemii. Widocznie poczuli chemię do chemii.

Aleksandra Kubiak, kl. ICWarsztaty chemiczne