Polish English German

Samorządowa Szkoła Podstawowa im. Władysława Łokietka

Topola Królewska, Oddziały Gimnazjalne

Poczuli chemię do chemii

Warsztaty chemiczneAby zachęcić młodzież do zagłębiania tajników wiedzy oraz pokazać lokalnym społecznościom, jak odkrycia naukowe wpływają na życie codzienne, w województwie łódzkim realizowany jest projekt „Młodzi Kreatywni – innowacyjne podejście do nauki chemii wśród młodzieży szkolnej” autorstwa pracowników naukowych Wydziału Chemii Uniwersytetu Łódzkiego.

O tym, że chemia nie musi być nudna, mogli przekonać się nasi uczniowie z klas IC i IIC w poniedziałek, 30 września br. Pod dowództwem pani Magdaleny Jasiaczek wzięli oni udział w warsztatach naukowych, które składają się na cykl spotkań dotyczących różnych gałęzi chemii. A wszystko to w ramach programu „Ścieżki Kopernika”. 

„Synteza i badanie właściwości detergentów” to temat pierwszego warsztatu. Spotkanie składało się z dwóch części: teoretycznej i eksperymentalnej. Część teoretyczną stanowiła prelekcja dotycząca poruszanego tematu oraz zasad BHP, których znajomość była niezbędna przy wykonywaniu doświadczeń w części eksperymentalnej.  Część druga upłynęła pod znakiem doświadczeń: „Detergent a napięcie powierzchniowe wody”, „Zdolności pianotwórcze wybranych detergentów”, „Zachowanie się wybranych detergentów w wodzie o różnym stopniu twardości”. Prowadzący wykonali także pokaz eksperymentu o nazwie „Pasta dla słonia”. Nasi uczniowie mogli ponadto sami wyprodukować mydło, które zapakowali w pojemniki i zabrali do domu.

Po każdym doświadczeniu musieli samodzielnie sformułować obserwacje i wyciągnąć wnioski. Praca była ciężka, ale i zabawy też nie zabrakło. Mimo że nie wszystkie mydła były idealne, to uczniowie nie mogą doczekać się kolejnych warsztatów z chemii. Widocznie poczuli chemię do chemii.

Aleksandra Kubiak, kl. ICWarsztaty chemiczne