Lekcja ekonomii w NBP

Upominek pieniężny dla wychowawczyni od uczniów ID– To dla pani – tak witali swoją wychowawczynię uczniowie ID, gdy wręczali jej 24 tys. zł w gotówce po powrocie z Łodzi. To nie była jednak żadna łapówka ani tak duży prezent, lecz upominek w postaci brykietu profesjonalnie zniszczonych banknotów.

Z inicjatywy pani Agnieszki Wyrzykowskiej, naszej specjalistki od ekonomii, i pod opieką pani Magdaleny Jasiaczek, 9 października br.  klasy: IC, ID i IIB zwiedziły oddział Narodowego Banku Polskiego w Łodzi. Dni Otwarte NBP to okazja do uczestniczenia w nietypowej lekcji ekonomii, z której można dowiedzieć się o historii bankowości centralnej w Polsce, roli banku centralnego w gospodarce, poznać historię pieniądza czy nauczyć się rozpoznawania autentyczności banknotów i bezpiecznego korzystania z kart płatniczych.

Poszczególne tematy były prezentowane w formie interaktywnych wystaw, filmów, miniwykładów, plansz informacyjnych. Mieliśmy także okazję zobaczyć największą w Europie bankową salę operacyjną, znaną m.in. z filmu „Vabank”. Dodatkowo każdy z nas mógł spróbować swoich sił, podnosząc sztabkę złota ważącą 12 kilogramów. A ci, którzy wykazali się szczególną uwagą podczas owych prezentacji, mogli liczyć na nagrody.

Natalia Drzewiecka, kl. IC