Polish English German

Samorządowa Szkoła Podstawowa im. Władysława Łokietka

Topola Królewska, Oddziały Gimnazjalne

Mały Miłosz wśród nas

Młodego Miłosza odwiedził lekarzCzarno-białe, eleganckie stroje, niezwykła atmosfera i wyjątkowo w tym roku uśmiechnięte twarze uczniów. Oto skrócony opis święta patrona w naszej szkole. Atmosferę tego dnia podsycili dodatkowo przybyli goście.  

Jak co roku w październiku obchodzimy święto Czesława Miłosza. Teraz przypadło ono w środę (23 X br.) i trzeba przyznać, że nie było ono jednak takie samo jak w ubiegłych latach. Obchodom Dnia Patrona nadano nieco inną formułę. Po trzech pierwszych lekcjach każda klasa Pan prof. Tomasz Cieślak objaśnia poezjęwraz z wychowawcami obejrzała film pt. ,,Widok Krakowa” opowiadający o wybitnych postaciach ze świata literatury, którzy swoje życie związali z Krakowem. W tym czasie odbywały się także warsztaty poetyckie dla uczniów prowadzone przez profesora Tomasza Cieślaka z Uniwersytetu Łódzkiego. – Uczyliśmy się analizować wiersze. Pan profesor tłumaczył, na co należy zwracać uwagę. Poza tym mówił prostym językiem, a wszystko ilustrował przykładami – wyjaśnia Katarzyna Kowalska z IIIE, która podkreśla, że teraz jest jej łatwiej podchodzić zrozumieć teksty poetyckie omawiane na lekcjach polskiego.

PrWeronika Grodzka (matka Miłosza) i Filip Bartczak jako mały Czesioemiera przedstawienia „Zielona lata – Czesław Miłosz” w reżyserii pani Iwony Bartczak to kolejny punkt uroczystości poświęconej naszemu nobliście. Z przyjemnością obejrzeliśmy niezwykle wzruszającą inscenizację opowiadającą o dzieciństwie i młodości Miłosza w wykonaniu klasy IA. Na scenie zadebiutował najmłodszy z aktorów – Filip Bartczak, który uaktywnił niespotykany dotychczas entuzjazm wśród widowni.

Po gromkich brawach przyszedł czas na ogłoszenie wyników konkursów, które stanowiły swoistego rodzaju preludium do obchodów Dnia Patrona. Kilka dni wcześniej bowieEwelina Jóźwiak, zdobywczyni I miejsca w konkursie recytatorskimm był organizowany konkurs recytatorski wierszy Czesława Miłosza oraz quiz wiedzy o patronie naszej szkoły. W tym pierwszym, zdaniem jurorów, najlepiej z recytacją poradziła sobie Karolina Jóźwiak z klasy IIID. Drugie miejsce przypadło Paulinie Granosik z IIIB, a trzecie – Paulinie Domagale z IIID. Ponadto rozdano jeszcze kilka wyróżnień. W konkursie wiedzowym zaszczytne pierwsze miejsce zajęła Kaja Stelmaszewska z klasy IIB.

Ten miły i jednocześnie końcowy moment uroczystości uzupełniły jeszcze podziękowania dla pracowników Uniwersytetu Łódzkiego, którzy co roku odwiedzają gimnazjum i swoimi działaniami uświetniają nasze szkolne święto. Za to im dziękujemy!

Natalia Kacprowicz y suave