Polish English German

Samorządowa Szkoła Podstawowa im. Władysława Łokietka

Topola Królewska, Oddziały Gimnazjalne

W Wenecji w ramach Comeniusa

W weneckiej szkoleKlimat Wenecji jest niepowtarzalny, urzeka i zachwyca, a projekt ”Music Is the Beating Heart of Culture” to szansa rozwoju dla nauczycieli i uczniów. I jednocześnie możliwość poznania innych kultur, i radość z kontaktu z ludźmi. Z takimi wrażeniami powrócili nauczyciele zaangażowani bezpośrednio w projekt w ramach Comeniusa.

Spotkanie organizacyjne, mające miejsce 22 października br. w Wenecji, w szkole Instituto Comprensivo A. Gramsci – Campalto, pozwoliło nauczycielom z krajów partnerskich na bliższe poznanie się oraz dopracowanie zasad współpracy. Trzy spotkania projektowe w ramach wyjazdu zaowocowały opracowaniem szczegółowego harmonogramu mobilności oraz przydzieleniem zadań. MW szkole goszczącej mieści się też przedszkoleówiąc prościej: ustalono, kiedy i do jakiego kraju należy jechać w ciągu 2 lat realizacji projektu.

Przed uczniami naszego gimnazjum teraz ważne i niełatwe zadanie – prowadzenie i aktualizowanie strony internetowej projektu. Czeka nas również badanie historii muzyki poszczególnych krajów oraz nagranie piosenki w ich językach narodowych.

Oprócz rozmów projektowych nauczyciele odwiedzali poszczególne szkoły pod jurysdykcją Ewelina Gryglewska prowadzi lekcję angielskiego w weneckiej szkolewłoskiej koordynatorki, p. Annyvalerii Guazzieri. Dzieci bardzo ciepło przyjęły zagranicznych gości. Mieli oni okazję posłuchać koncertu szkolnej orkiestry, obejrzeć układ taneczny w wykonaniu szkolnego zespołu tanecznego oraz skosztować tradycyjnych weneckich ciastek wykonanych przez przedszkolaków.

Nauczyciele naszej szkoły: Ewelina Gryglewska, Renata Kubiak i Marcin Tober poprowadzili lekcję języka angielskiego, podczas której zapoznali włoskie dzieci z legendą o Smoku W rolę Wawelskiego wcielił się pan Marcin ToberWawelskim, który okazał się być zwierzęciem wyjątkowo łagodnym, gdyż nie tylko nie zionął ogniem, ale i rozdawał maluchom cukierki marki „Wawel”.

Czwartkowe popołudnie przeznaczone było z kolei na poznawanie urokliwych zakątków Wenecji. Goście mieli okazję obejrzeć imponujący budynek teatru operowego „Gran Teatro la Fenice”, przepłynąć kanał gondolą, zakupić pamiątki w postaci słynnych weneckich masek oraz wziąć udział w koncercie muzyki sakralnej w Bazylice św. Marka.

Zwiedzanie WenecjiWyjazd okazał się cennym doświadczeniem z kilku powodów. Po pierwsze, mogłam używać języka angielskiego jako narzędzia komunikacji non stop, rozmawiając między innymi z Irlandczykami, dla których angielski jest oczywiście językiem ojczystym – podsumowuje pani Ewelina. – Poznaliśmy fantastycznych ludzi, otwartych, pełnych energii i entuzjazmu i odwiedziliśmy jedno z najpiękniejszych miast europejskich – dodaje. 

Kolejne spotkanie już w marcu w stolicy Turcji, Istambule. Tym razem nauczycielom naszej szkoły będzie towarzyszyć dziesięcioro uczniów, którzy pojadą zaprezentować krótki program artystyczny. Będzie się działo!

ewelina y suave