Gimnazjum im. Czesława Miłosza

w Topoli Królewskiej

W trosce o zapomniane mogiły

1 i 2 listopada to szczególne dni poświęcone modlitwie i wspomnieniom. Szkolny Klub Wolontariusza dał o sobie znać szlachetną troską o tych, co odeszli.

Jedna z zapomnianych mogiłW uroczystość Wszystkich Świętych oraz następujące zaraz po niej zaduszki uświadamiamy sobie, że my, ludzie, tworzymy wspólnotę, której nie niweczy śmierć. Pamiętamy o zmarłych i wierzymy, że i oni, choć przebywają już w innym świecie, wciąż czują więź z bliskimi, których pozostawili, przekraczając granicę śmierci. Z tej wiary bierze się piękna tradycja nawiedzania cmentarzy, przystrajania grobów, palenia na nich świateł.

W te listopadowe dni szczególnym smutkiem napawają opuszczone mogiły ludzi, których bliscy pomarli albo mieszkają zbyt daleko, by zatroszczyć się o nie. Uczniowie ze Szkolnego Klubu Wolontariusza podjęli więc, jak każdego roku, akcję „Samotna mogiła”. Porządkowali oni zapomniane groby na cmentarzach w Łęczycy oraz innych miejscowościach na terenie gminy. Impulsem do działania było poczucie międzyludzkiej solidarności, bo ci, co odeszli, nadal mają przecież swój udział w wielkiej rodzinie, jaką jest ludzkość.

(ibartczak)