Polish English German 

Gimnazjum im. Czesława Miłosza

w Topoli Królewskiej

Samorządność z Gimnazjum im. Czesława Miłosza wyróżniona na XI KZO w Gdańsku

,,Młodzi nie gęsi, iż swój GŁOS mają” to tytuł artykułu dotyczący wyborów do władz SU w ubiegłym roku szkolnym. Przez ostatnie 12 miesięcy zdanie uczniów zostało jeszcze bardziej docenione, rozwój samorządności w Gimnazjum im. Czesława Miłosza w Topoli Królewskiej nabrał tempa, a to za sprawą zrealizowanego projektu ,,Szkoła demokracji”, którego organizatorem było Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Miło nam poinformować, że Miłoszówka zyskała prestiżowy certyfikat ukończenia tego programu, a przedstawiciele topolskiego SU zostali zaproszeni w dniu 28 września br. na XI Kongres Zarządzania Oświatą w Gdańsku. Przewodnicząca szkoły Lidia Majda razem z opiekunem samorządu, p. Anną Wypych – Wilińską nie pojechały tam jako uczestniczki forum – zostały poproszone o współprowadzenie dwóch paneli dyskusyjnych.

XI KSO odbywał się w aulach nowo powstałego Europejskiego Centrum Solidarności. Pierwszym zadaniem reprezentantek gimnazjum w Topoli Królewskiej był udział w otwartej debacie, podczas której razem z przedstawicielkami czterech innych ,,Szkół demokracji” odpowiedziały na pytania przygotowane przez prowadzącego tę część kongresu p. Jędrzeja Witkowskiego z CEO. Publiczność, czyli dyrektorzy placówek oświatowych oraz przedstawiciele władz samorządowych z całej Polski, z niekrytym zainteresowaniem dopytywała się o szczegóły działalności SU w naszej szkole. Opis pracy w Miłoszówce musiał zrobić na nich spore wrażenie. Lidia razem z p. Anną Wypych – Wilińską były wręcz rozchwytywane w kuluarach! Po krótkiej przerwie na ciasto serwowane w historycznej Sali BHP, na nasze przedstawicielki czekało kolejne wyzwanie – przeprowadzenie prezentacji o metodach nauczania w gimnazjum w Topoli Królewskiej. Wiele zdjęć oraz barwne opowiadania o Ocenianiu Kształtującym również zyskało uznanie w oczach uczestników Kongresu. Momentami nie mogli uwierzyć w kreatywność i ambicje dyrektora naszej szkoły, p. Jolanty Kuropatwy. Warto dodać, że delegatki z Miłoszówki nawiązały wiele cennych znajomości, które na pewno zaowocują nowymi przedsięwzięciami w przyszłości.

Topola Królewska jest małą wsią, ale aktywność, zaangażowanie i sukcesy dyrekcji, uczniów oraz nauczycieli wprawiają w podziw specjalistów ds. oświaty z całej Polski. Cieszymy się z zakończonych działań, zdobytych nagród, ale na pewno nie zamierzamy spocząć na laurach. W końcu teraz możemy się określać mianem liderów samorządności w kraju, a to zobowiązuje!  

LM