Polish English German

Samorządowa Szkoła Podstawowa im. Władysława Łokietka

Topola Królewska, Oddziały Gimnazjalne

Nasi gimnazjaliści wśród najlepszych krasomówców

 

W dniu 20 września 2018 r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy odbyły się powiatowe eliminacje Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego "Pięknie opowiedzieć Ojczyznę". Wśród najlepszych krasomówców regionu znaleźli się nasi gimnazjaliści.

Konkurs nie należał do najłatwiejszych, bowiem wymagał od startujących spontanicznych, sugestywnych wypowiedzi, zaprezentowanych barwną i piękną polszczyzną. Wszystkim tym wymaganiom sprostały uczennice: Maria Turkowska i Aleksandra Śmiechowska, które zajęły III miejsce. Pierwsza z nich przypomniała historię dworków w Bronowie i Gusinie- miejsc związanych z Marią Konopnicką, druga zaprezentowała opowieść o społeczności żydowskiej zamieszkującej Łęczycę.

I miejsce w zmaganiach krasomówców przyznano Janowi Zaborowskiemu i to właśnie on będzie reprezentował powiat łęczycki w etapie wojewódzkim. Trzecioklasista przybliżył zebranym sylwetkę Pana Jana Kopki- nie tylko strażaka, pszczelarza, gawędziarza, kolekcjonera, ale przede wszystkim skromnego człowieka. Opowieść Janka to hołd złożony niezwykłemu mieszkańcowi ziemi łęczyckiej, którego pożegnaliśmy zaledwie kilka dni temu.

Tekst: A. Modlińska