Polish English German

Samorządowa Szkoła Podstawowa im. Władysława Łokietka

Topola Królewska, Oddziały Gimnazjalne

By uczniowie uczyli się języków

W naszej szkole już od kilku lat obchodzimy Dzień Języków. W tym roku lekko zmieniła się jego formuła. Między innymi dlatego, że nie był to tylko jeden dzień, lecz prawie tydzień.

   Zaczęło się w czwartek. Chcąc uczcić możliwość uczenia się języka obcego w naszej szkole i aby zmotywować gimnazjalistów do intensywniejszej nauki, nauczycielki języków obcych pokazały uczniom na przerwie, jak praktycznie można posługiwać się językami obcymi w codziennych sytuacjach. „How are you?, „Wie geht`s”, „Como estás?” królowały na szkolnych korytarzach. Zdarzało się, że zagadnął sąsiad sąsiada siedzącego obok na Zrób sobie makijaż po niemieckukorytarzu i rozmowa jakoś zaczynała się kręcić. Również nauczyciele nie byli w tej kwestii gorsi i rozmawiali między sobą po niemiecku, rosyjsku czy angielsku. Także po hiszpańsku i francusku. W pokoju nauczycielskim zapanowała istna wieża Babel. A na szkolnym korytarzu można było dodatkowo zrobić sobie makijaż, jednak pod warunkiem prowadzenia konwersacji w języku niemieckim. Tu trzeba zaznaczyć, że nawet i chłopcy umieli sformułować prośbę w języku naszych zachodnich sąsiadów zza Odry, w wyniku czego ich twarze nabrały niecodziennego wyglądu, dalekiego zresztą od tego, jaki podarowała im natura.

   Pewnego rodzaju nowum stanowiły lekcje otwarte prowadzone przez nasze germanistki. Lekcja otwarta w ID„Wszyscy jesteśmy Hindusami” to propozycja pani Aleksandry Bednarskiej, wystosowana do młodych ludzi z klasy ID. Ten intrygujący temat był okazją do zajęcia się kwestią pochodzenia języków. Uczniowie I D świetnie poradzili sobie ze wskazaniem państw europejskich, podziałem ich na grupy językowe z rodziny indoeuropejskiej i z różnymi słówkami z niemieckiego, angielskiego i hiszpańskiego. Również uczniowie klasy III D pracowali na lekcji otwartej; mieli za zadanie utworzyć ludzika według instrukcji, a raczej opisu uwzględniającego szczegóły twarzy i ubioru. – Cieszy fakt, że na obu lekcjach byli obecni inni nauczyciele – przyznaje z zadowoleniem pomysłodawczyni przedsięwzięcia.Lekcja francuskiego

   Wtorek 1 października z kolei upłynął pod znakiem języka francuskiego. „Salut, Nathalie!”-Witaj, Natalio! – tak zatytułowała swą lekcję otwartą pani Małgorzata Jeziorska, która przekonywała, że francuski jest też piękny i jego nauka może okazać się nie lada przyjemnością.

   Ukoronowaniem owych obchodów był niemiecko-angielski test językowy.  Z pierwszej pisemnej części wyłoniono cztery najlepsze osoby, które następnie wzięły udział w etapie ustnym. Zwyciężczynią okazała się  Alicja Wróblewska z kl. IIIB, drugie miejsce przypadło Justynie Pietruszewskiej z IIIF. A Dominika Walczak z kl. IIE może pochwalić się trzecią Kolejno od lewej: Dominika Walczak, Alicja Wróblewska i Justyna Pietruszewskalokatą.

   W Europie istnieją 24 języki urzędowe, 18% ludności starego kontynentu posługuje się językiem niemieckim, a 13% – angielskim. Europejski Dzień Języków został ustanowiony przez Radę Europy w 2001 r. i jest okazją, by zachęcać ludzi – bez względu na wiek – do nauki języków obcych. EDJ to święto wielojęzycznej Europy. Także i nasze. (suave)