Tydzień oszczędzania

W naszej szkole już od dawna obchodzony jest „Tydzień dla Oszczędzania”. Przypada on w ostatnim tygodniu października. Uczniowie klasy II B, w której realizowana jest innowacja „Zaprzyjaźnij się z ekonomią”, włożyli wiele wysiłku w przygotowania obchodów TDO. W klasach I-VII zostały przeprowadzone lekcje dotyczące oszczędzania. Nawet najmłodsi bardzo chętnie uczestniczyli w zajęciach i zgłaszali się do odpowiedzi na pytania zadawane przez liderki Szkolnego Klubu Przedsiębiorczości. Może właśnie w ten sposób uda nam się zaszczepić u naszych młodszych kolegów i koleżanek pasję do ekonomii? Nie zapomnieliśmy także o gimnazjalistach. Dla nich jednak przygotowałyśmy coś trudniejszego. Ich zadaniem było zaplanowanie w racjonalny sposób budżetu pewnej rodziny, w szczególności ograniczenie jej nadmiernych wydatków. Zadanie to nie było łatwe, ale wszystkie grupy uczestniczące w zajęciach świetnie sobie z nim poradziły. Ich pomysły na oszczędzanie były genialne.
Chcąc sprawdzić wiedzę uczniów opracowaliśmy quiz. Na długich przerwach gimnazjaliści odpowiadali na pytania z dziedziny przedsiębiorczości i ekonomii. Nagrodą za poprawną odpowiedź był cukierek. Stoisko cieszyło się dużą popularnością. Zrobiliśmy także gazetkę o oszczędzaniu na tablicy SKP.

Kolejną inicjatywą z okazji „Tygodnia dla Oszczędzania” był wyjazd klasy II B do Oddziału Banku Pekao w Kutnie. Na początku dyrektor banku, pan Michał Stajuda przybliżył nam sposoby gromadzenia oszczędności i inwestowania. Dowiedzieliśmy się m.in. jak założyć lokatę oraz konto oszczędnościowe. Następnie pani menadżer opowiedziała nam o drodze, jaką trzeba pokonać, żeby zostać pracownikiem banku. Mieliśmy okazję zobaczyć z bliska jak wyglądają banknoty pod lampą UV oraz jak działa liczarka banknotów. Dowiedzieliśmy się, jak wymienić uszkodzony banknot i jakie koszty poniesiemy w związku z tym. Oglądaliśmy nowy banknot o nominale 500 złotych, na którym widnieje wizerunek Jana III Sobieskiego. Dzięki wizycie w banku przyswoiliśmy sobie wiele ważnych ekonomicznych informacji.

Wycieczka do Leźnicy Wielkiej

Członkowie SKP z klasy IIB, wraz z wychowawczynią Agnieszką Wyrzykowską, w dn. 30.09.2016 wybrali się na wycieczkę do jednostki wojskowej w Leźnicy Wielkiej, gdzie poznali historię i tradycje I Batalionu Kawalerii Powietrznej oraz specyfikę pracy żołnierza, pilota, strażaka.

Projekt z ZUS

SKP zrealizował "Projekt z ZUS". Było to działanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych skierowane do chętnych do współpracy szkół. Celem projektu, który wspólnie z klasą 3d i 2b realizowała Jolanta Kuropatwa, jest systematyczne budowanie świadomości młodego pokolenia o tym jak ważne są ubezpieczenia społeczne.

Tydzień Konstytucyjny

SKP wziął udział w II edycji ogólnopolskiego projektu Tydzień Konstytucyjny organizowanego przez Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy. Głównym celem projektu jest podnoszenie świadomości na temat znaczenia Konstytucji w życiu obywateli. Projekt realizowała Jolanta Kuropatwa wspólnie z klasami: 1b,1f, 2b, 3d.

Gminomaniacy na podsumowaniu mPotęgi w Centrum Nauki Kopernik

15 marca br. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbył się Piknik Matematyczny podsumowujący II edycję programu mPotęga. Organizatorem przedsięwzięcia była Fundacja mBanku w partnerstwie z Fundacją Dobra Sieć.

Czytaj więcej: Gminomaniacy na podsumowaniu mPotęgi w Centrum Nauki Kopernik