Szkolny Klub Przedsiębiorczości w gmachu NBP w Łodzi

15 września członkowie Szkolnego Klubu Przedsiębiorczości wybrali się na dni otwarte do Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Łodzi. Celem wycieczki było poznanie historii NBP i zasad funkcjonowania tej ważnej skądinąd instytucji.

Mieszczący się przy al. Tadeusza Kościuszki gmach NBP imponuje nie tylko z zewnątrz. W jego wnętrzu przykuwa uwagę licząca blisko 1150 metrów kwadratowych sala operacyjna. Jedna z największych w Europie, przyozdobiona złotem w ilości 24 kg – zrobiła na nas ogromne wrażenie. W banku nauczyliśmy się rozpoznawać fałszywe monety i banknoty, poznaliśmy także historię NBP i dowiedzieliśmy się, jakie pełni funkcje. Wzięliśmy również udział w quizie na temat euro; dzięki temu mogliśmy sprawdzić swoją wiedzę na temat finansów, a przy okazji… otrzymać ciekawe nagrody. Na stoisku straży bankowej mogliśmy podziwiać i jednocześnie przymierzać przedmioty pomagające konwojentom transportowym w ich pracy. Wystawa maszyn i liczydeł z kolei pogłębiła naszą wiedzę odnośnie sposobów ułatwiających liczenie i pisanie. Poznaliśmy też pana, który jest kolekcjonerem skarbonek. Opowiedział on nam historię niektórych eksponatów, których uzbierał około trzystu. Każdy z nas miał możliwość dotknięcia sztabki złota, która ważyła aż 12 kg, i zrobienia sobie z nią zdjęcia. To było niesamowite doznanie!