Otwarta firma

W dniach 16 - 20 listopada 2015 roku, po raz ósmy w Polsce, zorganizowany został Światowy Tydzień Przedsiębiorczości. W ramach ŚTP Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości przygotowała dla szkół i przedsiębiorców projekt "Otwarta firma”. Nasza szkoła również włączyła się w realizację tego projektu.

Szkolny Klub Przedsiębiorczości znalazł "otwarte firmy” i zorganizował wyjazdy do nich. Odwiedziliśmy Hurtap S.A., Kampmann Polska, IMP Polowat oraz IMP Comfort w Łęczycy. Otwartość pracowników wobec naszych zainteresowań, ciekawa prezentacja firmy pozwoliły nam poznać specyfikę funkcjonowania przedsiębiorstw, ich rolę i znaczenie dla środowiska lokalnego, wykonywane tam zawody, zakres obowiązków i wykształcenie pracowników. Mogliśmy zweryfikować nasze wyobrażenia o rynku pracy w najbliższej okolicy oraz zastanowić się nad własną przyszłością zawodową.

HURTAP S.A.- przedsiębiorstwo o zasięgu ogólnopolskim zajmujące się hurtową dystrybucją produktów leczniczych i materiałów medycznych do aptek. Osoby tam zatrudnione pracują m.in. w działach administracji, zaopatrzenia, sprzedaży, promocji i reklamacji. Podczas spaceru po hurtowni naszą uwagę zwrócił automatyczny system przenośników (automaty do wydawania leków), pozwalający na skrócenie czasu realizacji zamówienia. Jest to jeden
z niewielu tak dobrze wyposażonych magazynów w Polsce.
KAMPMANN POLSKA - firma zajmująca się opracowywaniem, produkcją i dystrybucją systemów ogrzewania, wentylacji i chłodzenia, jest córką niemieckiej firmy Kampmann GmbH. Ponad 100 pracowników pracuje w przestronnej hali produkcyjnej przy procesie spawania, prasowania, lutowania i montażu. Przedsiębiorstwo się szybko rozwija. A dlaczego akurat w Polsce? Wybrano nasz kraj ze względu na bliskie położenie firmy matki oraz niskie koszty produkcji w stosunku innych państw europejskich... Systemy grzewcze firmy Kampmann znajdują się w wielu centrach handlowych i biurowych w całej Europie.
IMP POLOWAT – firma zajmuje się przerobem odpadowych butelek PET na płatki PET. Linia produkcyjna należy do najnowocześniejszych na świecie. Proces technologiczny jest bardzo rozbudowany i wieloetapowy (oczyszczenie butelek z zanieczyszczeń powierzchniowych, mycie butelek, ich rozdrobnienie, ponowne mycie i suszenie płatków PET).
IMP COMFORT- firma z branży włókienniczej, produkuje z płatków PET powstałych
w procesie recyklingu butelek, zarówno włókno poliestrowe cięte, jak i wyroby z włókna. Wyroby spółki znajdują zastosowanie w wielu obszarach: w meblarstwie, budownictwie, w przemyśle odzieżowym czy też jako elementy wykończenia wnętrza samochodów. Z butelek, które często wyrzucamy gdzie popadnie, powstaje np. włóknina wykorzystywana do produkcji kurtek i pościeli.

Wycieczki do prawdziwych przedsiębiorstw to najlepsza lekcja przedsiębiorczości i ekonomii. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta! Na żywo dużo lepiej przyswaja się wiedzę! Już nie możemy doczekać się kolejnych odwiedzin „w otwartych firmach”.

EB Group