Polish English German

Samorządowa Szkoła Podstawowa im. Władysława Łokietka

Topola Królewska, Oddziały Gimnazjalne

Matematyczne wędrówki po gminie łęczyca

 

W dniu 1 grudnia 2015 r. w ramach programu „mPotęga" odbył się w naszej szkole konkurs matematyczny o tematyce regionalnej „Matematyczne wędrówki po Gminie Łęczyca". Konkurs miał na celu rozbudzenie wśród uczniów zainteresowania matematyką oraz historią i spółczesnością najbliższej okolicy. Uczniowie klas pierwszych rozwiązywali zadania dotyczące naszej gminy przygotowane przez zespół projektowy. Konkurs poprzedzony był warsztatami na temat gminy Łęczyca przeprowadzonymi dla wszystkich pierwszoklasistów przez członków zespołu.

Oto wyniki konkursu:

I miejsce – Julia Sobczak (ID)

II miejsce - Mateusz Kowalczyk (IB)

III miejsce – Kacper Bojanowski (IC), Szymon Kamiński (IF)

wyróżnienie- Julia Stankowska (IA), Damian Drzewiecki (IE)

Wszyscy uczestnicy konkursu „Matematyczne wędrówki po Gminie Łęczyca" otrzymali drobne upominki, a laureaci dyplomy i nagrody. To jednak nie był koniec niespodzianek. Nagrodą za udział w zmaganiach konkursowych był również wyjazd do Łodzi- zwiedzanie Muzeum Fabryki oraz udział w warsztatach ekonomicznych „Łódzkie fortuny fabrykantów". Gimnazjaliści poznali historię zakładów włókienniczych stworzonych przez Izraela Poznańskiego w drugiej połowie XIX. wieku, ówczesną technikę produkcji tkanin bawełnianych i codzienną pracę dawnych robotników. W czasach swojej świetności zakłady te produkowały miliony metrów tkanin bawełnianych. Przemysłowe imperium Poznańskiego stanowiło samowystarczalną dzielnicę z rezydencją właściciela, domami dla robotników, własnym kościołem i szpitalem. Dziś w zabytkowych budynkach mieści się centrum Manufaktura.

Podczas gry ekonomicznej uczniowie poznali drogę, jaką musi pokonać bawełna nim trafi z plantacji do sklepu z tkaninami. Młodzi przedsiębiorcy „przenieśli się w czasie" do XIX wieku, handlowali zarabiali, niestety również bankrutowali...

Zespół projektowy „Gminomaniacy” zaprasza do odwiedzania swojego fanpage’a.

Zespół projektowy „Gminomaniacy”