Gimnazjum im. Czesława Miłosza

w Topoli Królewskiej

Jak nie zginąć w dżungli bankowości?

BFG, KNF, NBP, GPW... Te stosunkowo tajemnicze skróty dla wielu Polaków są tajemniczym szyfrem. Szkoda. Gdyby potrafili je rozszyfrować i wyjaśnić ich znaczenie najprawdopodobniej uniknęliby życiowych błędów związanych z inwestowaniem swoich oszczędności. Tej trudnej sztuki trzeba zacząć się uczyć jak najwcześniej. Doskonale o tym wiedzą członkowie Szkolnego Klubu Przedsiębiorczości z Gimnazjum im. Cz. Miłosza w Topoli Królewskiej. 27 stycznia br. wzięli udział w spotkaniu ze znawcami ,,dżungli bankowości", czyli pracownikami banku Pekao S.A. – p. Pawłem Stajudą i p. Pawłem Idzikowskim.

Bankierzy przekazali gimnazjalistom podstawową wiedzę związaną z lokowaniem pieniędzy. Wskazali jak trafnie wybrać najlepszą, czyli najkorzystniejszą, ofertę lokaty. W humorystyczny sposób wyjaśnili różnicę pomiędzy bankiem, a parabankiem. Dodatkowo odpowiedzieli na wszystkie pytania nurtujące członków SKP. Panowie wzięli również udział w dyskusji ,,Jak zainwestować 400 tys. złotych?" zainicjowanej przez uczestników programu Młodzi Przedsiębiorczy. Na zakończenie goście nagrodzili najaktywniejszych uczniów upominkami z logo baku Pekao oraz przekazali materiały edukacyjne związane z bankowością, które zostaną wykorzystane podczas zajęć z przedsiębiorczości. Warto dodać, że Gimnazjum z Topoli Królewskiej od dłuższego czasu współpracuje z pracownikami Banku Pekao. To właśnie dzięki nim, uczniowie mogli zwiedzić placówkę w Kutnie, a fundusze z dotacji, zdobyte dzięki ich rekomendacji, pozwoliły zaspokoić ,,głód wiedzy ekonomicznej" gimnazjalistów m.in. zakupić gry ekonomiczne, pojechać na dni otwarte do siedziby NBP w Łodzi. Oczywiście, żadne z powyższych działań nie zostałoby zrealizowane, gdyby nie pełne zaangażowanie szefowych Szkolnego Klubu Przedsiębiorczości – p. Jolanty Kuropatwy i p. Agnieszki Wyrzykowskiej.

Spotkanie pozwoliło ,,młodym ekonomistom" z SKP zdobyć wiedzę o zarządzaniu finansami, która na pewno przyda im się w życiu. Wiedzę najskuteczniej przyswaja się poprzez zabawę, a przecież spotkanie z p. Pawłem Stajudą i p. Pawłem Idzikowskim było dla uczniów czystą przyjemnością. Wniosek: zdobyte wiadomości zostały przyswojone. Teraz gimnazjaliści już nie zgubią się w ,,dżungli bankowości..."