Polish English German

Samorządowa Szkoła Podstawowa im. Władysława Łokietka

Topola Królewska, Oddziały Gimnazjalne

Członkowie SKP podbijają świat!

W lutym br. członek naszego Szkolnego Klubu Przedsiębiorczości - Adam podczas ferii zimowych zamiast szusować na nartach, wybrał się w dość egzotyczny kierunek o tej porze roku - Izrael. Dzisiaj chciałby Wam trochę opowiedzieć głównie pod kątem gospodarczym o tym dość odległym, ale jednocześnie jakże bliskim państwie nam Polakom. Oczywiście w artykule nie zabraknie informacji turystycznych, a także ciekawostek, których w Izraelu jest dość sporo.

 

Co sprawia że, PKB per capita ośmiomilionowego kraju o powierzchni województwa podlaskiego jest 2 razy wyższe niż np. w Polsce?
A: Izrael mimo wielu przeszkód takich jak np. małe złoża surowców energetycznych, złe stosunki z państwami arabskimi oraz konfliktem z Palestyną jest krajem bardzo wysoko rozwiniętym. W rozwoju Izraelskiej gospodarki należy podkreślić silne związki z USA, które często udzielało mu pożyczek na pomoc gospodarczą, a także fakt, że Stany Zjednoczone są głównym partnerem handlowym Izraela. Przejdźmy jednak do rzeczy. Izraelski „cud gospodarczy" bo tak to można nazwać to znacznie więcej niż recesja i wyjście z niej – to historia gospodarki zbudowanej od zera, która przeżyła liczne kryzysy i poważne niedobory, aby wreszcie stać się odnoszącym sukcesy państwem wolnorynkowym, którego obywatele cieszą się wysokim poziomem życia. Głównym powodem tych sukcesów są inwestycje państwa w przemysł high-tech, a także wysoko wykwalifikowana siła robocza. Izrael jest uznawany za kraj przodujący w produkcji oprogramowania komputerowego. Izrael jasno określił swoje priorytety w dziedzinie nauki i technologii, aby wzmocnić swoją pozycję na globalnym rynku. Państwo wspiera powstawanie wzorcowych ośrodków, skupionych wokół wybitnych naukowców, zachowujących jednocześnie wysoki poziom w wielu dziedzinach badań. Odsetek mieszkańców zaangażowanych w badania naukowe i techniczne, a także poziom wydatków na badania i rozwój w proporcji do produktu krajowego brutto (PKB) są jednymi z najwyższych na świecie. Izrael jest także, światowym liderem w produkcji przemysłu zbrojeniowego. Warto przy tej okazji podkreślić, że państwo żydowskie stanowi 11 siłę militarną na świecie!
Jakie znaczenie ma turystyka w gospodarce Izraela?
A: Turystyka ma coraz większe znaczenie w gospodarce Izraela i można wyraźnie zauważyć, że trend na wyjazdy do tego państwa ma się ku górze. Wielu z Was zapewne myśli, że do Izraela warto się wybrać tylko w celach religijnych. To tutaj właśnie znajdują się miejsca w których można znaleźć namacalne ślady życia Jezusa Chrystusa. Każdy zna lub słyszał o takich miejscach jak Jerozolima, Betlejem, czy góra Tabor. Tu Wam odpowiem, że nie tylko dla pielgrzymów to państwo jest idealne na podróż. W Izraelu każdy znajdzie coś dla siebie. Morze Martwe, które przyciąga niczym magnes, w którym każdy może położyć sie na wodzie i czytać gazetę to tylko namiastka Izraela. Są też inne ciekawe miejsca takie jak bardzo nowoczesne (drugie co do wielkości) miasto Tel Aviv. Tel Aviv różni się od Jerozolimy (stolicy Izraela) wieloma aspektami. To w Tel Avivie powstają nowoczesne drapacze chmur i pięciogwiazdkowe hotele, to tutaj są piękne plaże oznaczone niebieską flagą i to właśnie tu każdy może poczuć się jak w takim "Izraelskim Majami". Warto jednak podkreślić, że Tel Aviv został wpisany na listę dziedzictwa UNESCO. A co konkretnie? Dokładnie na listę wpisane jest tzw. "Białe Miasto". Jest to prawie 5 tys. budynków wzniesionych w stylu Bauhaus. Zostały one wybudowane w latach 30. XX wieku przez żydowskich architektów, którzy uciekli do Palestyny z nazistowskich Niemiec. W Tel Awiwie znajduje się największa na świecie liczba budynków wybudowanych w tym stylu. Turystów do Izraela, także ciągnie Masada, czyli ogromna twierdza króla Heroda, która jest wzniesiona 400m nad poziom Morza Martwego.
Na szczyt Masady można wejść pieszo, albo wjechać kolejką. No ja to zbyt "lubiących" chodzić nie należę, więc wjechałem na szczyt 50 - osobową kolejką. A' propos Masady warto jeszcze dodać, że każdy żołnierz musi złożyć przysięgę "Masada, już nigdy nie zostanie zdobyta".
Na turystów czekają także inne wspaniałe miejsca takie jak np. Jerycho, gdzie znajduje się świątynia w skale, Kana Galilejska, jezioro Genezaret, Hajfa, Eljat nad Morzem Czerwonym oraz inne niezliczone miejsca.
Odnośnie turystyki "praktycznej" w Izraelu płaci się dolarami amerykańskimi. Chętnie jest również przyjmowana waluta narodowa, czyli nowy szekel izraelski.
Warto również zaznaczyć, że na każdym kroku można spotkać osobnika narodowości Arabskiej, który będzie krzyczał np. Kaszmir tri dolari! albo Magnesy jeden dolar! Powiem szczerze, że oni to by chyba każdą walutę przyjęli pewnie nawet riel kambodżański :)
Czy w Izraelu jest bezpiecznie?
A: To też, często zadawane pytanie. Ja osobiście uważam, że zdecydowanie tak. Izrael bardzo stawia na ochronę obywateli i turystów. (którzy są ważni dla Izraela, ponieważ dzięki nim państwo zarabia około 6-7 mld dolarów) W miejscach "obleganych" przez turystów często można zauważyć policjantów chodzących z bronią palną. Jest to po prostu na porządku dziennym. Myślę, jednak, że to dzięki temu można się tu czuć bezpiecznie. A czemu właściwie musi być tam taka obrona? Dlatego, ponieważ Izrael z perspektywy Autonomii Palestyńskiej okupuje ich tereny, a z perspektywy Izraela Palestyna zabiera ich "tożsamość". Często słyszy sie, że Palestyńczyk ranił izraelskiego żołnierza lub odwrotnie. Jednak ja powiem tak: Nie ma się co bać, ponieważ nikt nie zabije turystę. Obu państwom zależy na turystyce, zarówno Izraelowi jak i Palestynie, czy jak kto woli Autonomii Palestyńskiej.
Duży rygor występuje w izraelskich liniach lotniczych - El Al Israel Airlines. Jednak to dzięki nim linie są nazywane najbezpieczniejszymi na świecie! Na lotnisku trzeba stawić się trzy godziny przed wylotem/odlotem. Wśród pasażerów są agenci ochrony najczęściej z Mosadu (wywiadu izraelskiego jednego z najlepszych na świecie), którzy pytają o cel podróży o to kto pakował tę walizkę, a także pochodzenie. Przy wejściu do terminalu znajdują się skanery wykrywające materiały wybuchowe u podróżnych i w ich bagażach. Na stanowisku odprawy przeprowadza się kontrolę paszportów i biletów – bilety bez naklejki agentów ochrony nie są akceptowane. I jak by było mało nasze bagaże przechodzą przez komorę dekompresyjną, która symuluje warunki lotu, podczas którego może dojść do detonacji materiałów wybuchowych. W samolotach El Al zawsze znajdują się tajni agenci uzbrojeni w broń palną. Większość pilotów El Al to byli piloci wojskowi, potrafiący posługiwać się bronią palną. Kokpity mają podwójne drzwi, które uniemożliwiają wejście osobom nieupoważnionym. Dodatkowo podłoga pokładu pasażerskiego jest wykonana z hartowanej stali, co chroni pasażerów przed wybuchem w luku bagażowym. Od 2002 rozpoczęto wyposażanie wszystkich samolotów El Al w systemy antyrakietowe rozwijane przez izraelski przemysł zbrojeniowy.. Żadne inne linie lotnicze na świecie nie stosują takich systemów obrony przeciwrakietowej w cywilnych samolotach pasażerskich.
Wśród niektórych ludzi ochrona stosowana przez El Al wywołuje liczne kontrowersje. Często klienci (szczególnie Arabowie) oskarżają izraelską linię o łamanie praw człowieka za to, że są pytani o narodowość i przeszukiwane są ich walizki. Zastanówmy się jednak, czy wolimy aby przeszukano naszą walizkę i zapytano o kilka rzeczy, czy znaleźć się na pokładzie z jakimś chorym terrorystą (co teraz jest niestety coraz częstsze)?
Ja wybieram zdecydowanie tą pierwszą wersję.
Czy w Izraelu można natrafić na coś innego niż w Polsce? Czy znasz jakieś ciekawostki?
A: W większości hotelów oprócz zwykłych wind znajdują się windy szabatowe. Te windy są uruchamiane jak sama nazwa wskazuje w Szabat, czyli święto żydowskie w judaizmie w ostatni (siódmy) dzień każdego tygodnia (czyli sobota). W siódmy dzień Bóg odpoczywał. A co to oznacza dla Żyda? Mianowicie to, że również musi odpoczywać, a w praktyce nic nie robić. W związku z tym nie może również kliknąć przycisku, który uruchamia windę! :) Gdy przyjechałem z lotniska do hotelu, miałem nie małe zaskoczenie, że jadąc windą zatrzymywała się ona na każdym piętrze. Teraz już jednak wiem czemu tak jest.
W Szabat który rozpoczyna się od piątkowego zachodu słońca do sobotniego zachodu słońca Żydzi powinni się bawić w gronie rodzinnym i tak jak wcześniej wspomniałem odpoczywać.
A co mają powiedzieć np. lekarze? Mają nie ratować człowieka?
A: W wypadku zagrożenia życia ludzkiego dla ratowania osoby w niebezpieczeństwie każdą z tych reguł wolno, a nawet należy złamać.
A: Kolejną z ciekawostek o Izraelu jest to, że ich linie lotnicze (El Al) nie mogą latać w szabat. Dlaczego? Już wyjaśniam. Ortodoksyjni (bardzo wierzący) Żydzi według Talmudu nie mogą podróżować na dłuższe odległości w Szabat. Pasażerami El Al jest około 25-30% ortodoksyjnych Żydów, którzy wyraźnie powiedzieli, że gdy linie będą latać w święto, to oni nie będą latać innymi liniami. Byłaby to wielka strata finansowa dla izraelskiego przewoźnika, dlatego od piątkowego zachodu słońca do sobotniego zachodu słońca El Al nie latają.
A co ze stolicą Izraela? Nieraz można usłyszeć, że jest nią Tel Aviv, a czasami mówią, że Jerozolima.
A: Oficjalnie stolicą Izraela jest Jerozolima, gdzie znajduje się Kneset, czyli parlament. Jednak większość państw nie uznaje Świętego Miasta jako stolicy, ponieważ jej wschodnia część jest przedmiotem sporu pomiędzy Palestyną, a Izraelem, co sprawia, że ich konsulaty i ambasady znajdują się w Tel Avivie.
Co z pogodą? W tym przypadku również będziemy zaskoczeni?
A: Zdecydowanie tak. 24 lutego temperatura w Tel Avivie wynosiła 27C, a temperatura Morza Śródziemnego 19C. Właściwie to można było już pływać w morzu. W Bałtyku jak dobrze pójdzie to latem będzie taka temperatura. Wyobraźmy sobie, zatem ile stopni będzie wynosiła woda w Morzu Śródziemnym w lipcu w Tel Avivie.
Dziękujemy za udzielenie wywiadu.
A: To ja dziękuję i zapraszam do Izraela :)